Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki otrzymał nagrodę w kategorii Ochrona dziedzictwa kulturowego podczas gali wręczenia nagród Związku Kurpiów "Kurpiki 2018". Była to już osiemnasta edycja "Kurpiowskich Oscarów".
Gala wręczenia Kurpików odbyła się 22 lutego w Ostrołęckim Centrum Kultury. Była to osiemnasta edycja nagród za działalność na polu ochrony dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju Kurpiowszczyzny.
Wśród tegorocznych wyróżnionych jest także dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Jarosław Cholewicki otrzymał statuetkę w kategorii Ochrona dziedzictwa kulturowego. Wniosek o przyznanie nagrody złożyli: starosta Lech Szabłowski oraz wicestarosta Maria Dziekońska.
Bogate uzasadnienie zawiera szereg działań podjętych przez dyrektora. Należy wśród nich wymienić m.in. aktywizowanie społeczności do podtrzymywania tradycji kurpiowskich, udział w promocji i wsparcie działań lokalnych twórców, gawędziarzy ludowych, miejscowych kapel, zespołów ludowych, czy śpiewaków. Wnioskodawcy podkreślili dorobek artystyczny działającego przy ROK Zespołu Pieśni i Tańca "Łomża" oraz sukcesy związane z organizacją przeglądów, konkursów i warsztatów popularyzujących bogactwo kurpiowskiego dziedzictwa.
Laureaci Kurpików 2018:
- Muzyka i taniec: Alicja Serowik i Czesław Faderewski
- Pracodawca: Agromasz
- Promowanie regionu: Elżbieta i Mirosław Żebrowscy z Wydmus k. Myszyńca
- Ochrona dziedzictwa kulturowego: Cecylia i Wincenty Staśkiewiczowie oraz Jarosław Cholewicki
- Edukacja regionalna: Halina Cichoń
- Talent: Anna Ceberek i Grzegorz Łomacz
- Twórczość ludowa: Krystyna Świder
- Nauka i pióro: Małgorzata Urszula Laska
- Budzenie tożsamości: Stanisława Ferenc
- Działalność publiczna: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

fot. Moja Ostrołęka