Kilkaset dzieci z łomżyńskich przedszkoli i szkół podstawowych przeszło ulicami Łomży, apelując do kierowców o ostrożność za kierownicą. Najmłodsi mieszkańcy miasta prosili o zwracanie uwagi na zmieniające się światła i chronienie najsłabszych uczestników ruchu.
Do kierowców najmłodsi łomżyniacy apelowali, by nie sięgali po alkohol i respektowali zmieniające się światła, nie jeżdżąc np. na świetle pomarańczowym (żartobliwie nazywanym czasem przez kierowców jako "późne zielone").
Prośbę o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dzięki którym poruszanie się po ulicach jest bezpieczniejsze, uczniowie skierowali też do rodziców.
- Dzieci chłoną nawyki rodziców jak gąbka. Jeśli rodzic nie zapina pasów bezpieczeństwa w samochodzie czy przechodzi na czerwonym świetle, dziecko zapewne zacznie go naśladować. Dlatego tak ważne jest, by dorośli- dla bezpieczeństwa swoich dzieci- zachowywali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach- mówi Ewelina Szlesińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Przemarsz młodych łomżyniaków znalazł swój finał na Starym Rynku, gdzie dzieci wzięły udział w zabawach edukacyjnych dotyczących zachowywania przepisów drogowych.
Władzom miasta uczniowie przekazali petycję z prośbą o działania chroniące pieszych poruszających się po Łomży. Przedstawiciele policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego otrzymali zaś tytuły Honorowego Rzecznika Łomżyńskich Pieszych.