Łomża odzyskała niepodległość jako jedno z pierwszych miast dzisiejszego województwa podlaskiego. O tym, jak dokładnie to wyglądało, można przeczytać na jednej z plansz mobilnej wystawy "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej".
W poniedziałek (4.10) w Łomży otwarta została wystawa "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej". Na planszach można zobaczyć, jak przebiegało odzyskiwanie niepodległości w 14 miastach naszego regionu (Augustowie, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce, Kolnie, Mońkach, Sejnach, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach, Wysokim Mazowieckim, Zambrowie). Jedna z nich poświęcona jest Łomży. Dowiadujemy się z niej m.in., że Leon Kaliwoda-Lewicki jako jeden z pierwszych oddał życie w czasie rozbrajania wojsk nieprzyjacielskich.
- Na 14 planszach pokazane są miejscowości, w których toczyły się zacięte boje, ale też pokazane są te miejscowości z punktu widzenia lokalnych mieszkańców, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości. Są to czasy 1918 r. aż do 1919 r. Łomża jest jednym z miast, które zostały przedstawione na planszach. Pokazuje wkład naszej lokalnej społeczności w odzyskanie niepodległości przez Polskę - mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Reklama
Wystawa została zrealizowana w ramach projektu wojewody podlaskiego „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z urzędem marszałkowskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
- W 2018 r. obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Był to proces, a ten jubileusz trzeba bardzo celebrować. W związku z tym jeszcze jest aktywny program “Niepodległa”, program rządowy - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Wystawa odzwierciedla, w takim układzie w odniesieniu do powiatów, które tworzą w tej chwili województwo podlaskie, historię odzyskiwania niepodległości. Zaczęliśmy w sierpniu tę wystawę inaugurować w Sejnach, bo chcieliśmy również przez tą wystawę podkreślić wagę 1919 r. Dzisiaj mamy okazję spotkać się tutaj w Łomży i odnieść do tych wydarzeń dotyczących łomżyńskiego jeżeli chodzi o ten rok 1918 r. - dodaje.
Reklama
W podobnym tonie o wystawie "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" mówi starosta łomżyński Lech Szabłowski:
- Ta wystawa otwierana dzisiaj jest wystawą szczególną, bo jest bardzo dostępna dla przechodzących. Mam nadzieję, że wzbudzi zainteresowanie, bo o naszej historii, o powrocie do Polski niepodległej powinniśmy mówić nie tylko przy okazji 11 listopada, ale w ciągu całego roku i przy różnych okolicznościach.
Jest to wystawa plenerowa. Znajduje się przy ul. Sienkiewicza. Po Łomży zagości w Wysokiem Mazowieckiem.