Wczoraj na ulicach w ponad stu miastach i miasteczkach w całej Polsce pojawiły się zabandażowane pluszowe misie z karteczką "Nie bij mnie - kochaj mnie!". Do akcji Fundacji WOŚP Historia Misia - „Nie bij mnie, kochaj mnie” przyłączyli się również osadzeni w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze.
Zakład Karny w Czerwonym Borze przyłączył się do akcji Historia Misia: „Nie bij mnie, kochaj mnie”, organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od poniedziałku misie opatrzone specjalną fiszką znalazły się w najbardziej uczęszczanych miejscach zakładu, m.in. w sali widzeń i oddziałach mieszkalnych. Wczoraj, 16 kwietnia głównym motywem w zakładowym radiowęźle było hasło: „Kochaj mnie, nie bij mnie” i audycje poświęcone przemocy w rodzinie, w szczególności wymierzonej w dzieci. Akcję wsparli pracownicy i funkcjonariusze, którzy dostarczyli pluszaki.
Według statystyk policji w ubiegłym roku 19 172 dzieci padło ofiarą przestępstw w rodzinie. To jedno z najtrudniejszych do udowodnienia przestępstw, większość z nich dzieje się w zaciszu domów, rodzina jest zastraszana przez oprawcę, a sąsiedzi najczęściej „nic nie słyszą”.
- Historia Misia to akcja skierowana do nas wszystkich. Może mniej do bandytów, którzy biją dzieci, bo ci najczęściej nie mają tej świadomości bądź robią to z premedytacją, ale apelujemy do ludzi, którzy to widzą, słyszą, jako sąsiedzi czy nauczyciele i mogą zwrócić uwagę - powiedział Jurek Owsiak.
Podczas pierwszej edycji w grudniu 2013 roku organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy akcja Historia Misia - "Nie bij mnie, kochaj mnie" objęła 10 polskich miast. Podczas drugiej ogólnopolskiej odsłony 16 kwietnia 2014 roku włączyło się do niej aż 178 miast, w których pojawiły się obandażowane pluszaki, by sprzeciwić się przemocy w stosunku do dzieci.