W sobotę 26.09.2015 uczniowie i nauczyciele łomżyńskich i okolicznych szkół świętowali przygotowany dzieciom i młodzieży I Europejski Dzień Języków Obcych w Łomży. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane i poprowadzone przez zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka Niemieckiego Koło Łomża nauczycielki języka niemieckiego wraz z koleżankami nauczającymi innych języków obcych.
Stowarzyszenie działa już od ponad 5 lat przy Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.
Jedynym celem przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom i ich rodzicom potrzeby uczenia się języków obcych, a w szczególności języka niemieckiego.
Młodzież wraz z nauczycielami przygotowała liczne stoiska, przy których można było wziąć udział w licznych konkursach, quizach, grach, zabawach i zagadkach językowych. Najmłodsi mogli, pod czujnym okiem nauczycielki z Publicznego Gimnazjum im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie p. Małgorzaty Jasińskiej oraz uzdolnionych plastycznie uczennic, pobawić się w kąciku plastycznym. Każdy mógł samodzielnie wykonać flagę oraz poprosić o pomalowanie twarzy w dowolne wzory, w szczególności w kolorystyce flag europejskich krajów. Czas umilały także piosenki, wiersze, wyliczanki oraz różne przedstawienia przygotowane przez uczniów, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli.
W całe to przedsięwzięcie zaangażowanych było aż 13 szkół – 7 szkół łomżyńskich i 6 szkół z gminy Łomża oraz Kolno.
W pierwszej kolejności przedstawiamy szkoły, w których pracują na co dzień członkowie PSNJN Koło Łomża: Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży z p.Moniką Składanek, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży z p.Dorotą Gadawską i p.Elżbieta Supińska, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II z p.Teresą Grodzicka, Publiczne Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży z p.Iwoną Kulka, Publiczne Gimnazjum im. Marszałka J. Piłsudskiego w Miastkowie z p.Adrianną Sierzputowską, Gimnazjum w Zbójnej z p. Ewą Korytkowską, Publiczne Gimnazjum w Śniadowie z p.Magdaleną Szabłowską-Poreda, Publiczne Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy z p. Dianą Wojciechewicz, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie z p.Małgorzatą Rzodkiewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy z p.Moniką Nieścier, Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży z p. Sylwią Makowską,
II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Łomży z p.Elżbietą Nieciecką oraz nauczycielką języka rosyjskiego p.Jolantą Śimon. chętnie przyłączyli się do akcji propagowania nauki języków obcych także nauczyciele niezrzeszeni w stowarzyszeniu, a uczący języka angielskiego. Mogliśmy liczyć także na anglistów z w/w szkół. Byli to p.Magdalena Bogusz, p.Agnieszka Adasiewicz-Zawadzka, p.Justyna Mańko. Na nasze zaproszenie odpowiedziała też nauczycielka języka angielskiego z Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Łomży p. Anna Samluk.
Stoiska z zabawami i quizami dla dzieci i dorosłych cieszyły się największym zainteresowaniem, co widać na załączonych zdjęciach.
A co działo się na scenie? Na początku do zabawy porwali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy, jedynej szkoły podstawowej, w której, w naszym regionie, nauczany jest język niemiecki. Na rozpoczęcie uczniowie zaprezentowali wiersz o tym, że warto uczyć się języków obcych, i przywitali wszystkich piosenką w języku angielskim „Hello,hello”. Następnie brawurowo zaśpiewali piosenkę „Piratenlied”. Grupa uczniów zaprezentowała także wierszyki „Punkt, Punkt, Komma, Strich” oraz przedstawiła historyjkę, jak to królewna żaba szukała męża... Oczywiście dzieci mówiły w języku niemieckim. Występ swój zakończyli piosenką w języku angielskim „Goodbye”.
Jako drugie wystąpiło II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej z różnymi zabawami propagującymi naukę języka niemieckiego, zaprezentowali także piosenki w języku angielskim oraz także w tym języku przedstawili bajkę pt „Czerwony kapturek”.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy przygotowali w języku niemieckim bajkę pt „Królewna Śnieżka”, a uczniowie z Gimnazjum w Zbójnej zaprezentowali swój projekt edukacyjny, który przygotowywali pod czujnym okiem p. Ewy Korytkowskiej. Projekt nosi nazwę „Niemiecka bajka wciąż aktualna, czyli Śpiąca Królewna”.
Uczniowie, uczący się w tej szkole języka angielskiego, przygotowali z okazji I Europejskiego Dnia Języków Obcych piosenki i wiersze. To właśnie wiersze i piosenki były odzwierciedleniem zaangażowania uczniów w naukę języków. Były one jednym z ulubionych sposobów pokazania przez uczniów stopnia opanowania danego języka. Piosenki i wiersze przygotowało także Publiczne Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży, Publiczne Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Łomży, Publiczne Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie oraz Publiczne Gimnazjum nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Łomży oraz Publiczne Gimnazjum w Śniadowie.
Sądząc po gromkich brawach, jakie wszystkie wystąpienia i przedstawienia zebrały od najmłodszych uczestników, podobało się i to bardzo.
Dużym zainteresowaniem cieszył się też słodki stół, na którym nie zabrakło precli i żelków.
Zaprosiliśmy także do obchodów tego dnia szkoły językowe – BritishAcademy i Linguo. Szkoły zaprezentowały swoją bogatą ofertę edukacyjną. Dzięki szkole Linguo, można było zasięgnąć porady profesjonalnego logopedy – p. Joanny Piaścik-Borowik, spotkać się z prawdziwymi native speakerami oraz posłuchać gorących hiszpańskich rytmów, zaprezentowanych przez Gustavo.
Sobotnia impreza została zorganizowana ogromnym nakładem pracy i poświęceniem wolnego czasu zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów. Jednym i drugim nie szkoda wolnego czasu, by publicznie podkreślić potrzebę i pasję w uczeniu się języków obcych. Brawo! Oby tak dalej! Z niecierpliwością czekamy już na następną za rok.
Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Koło Łomża