Możliwe, że już za kilka miesięcy na mapie naszego miasta znajdziemy Akademię Nauk Stosowanych w Łomży. Taką nazwę ma przyjąć Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, która dziś (07.10) uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki 2021/2022. - Jestem szczęśliwy, że powstanie Akademii w Łomży niedługo stanie się faktem – mówił dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP.
Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w auli im. prof. Antoniego Jakubczaka. Wzięli w niej udział nie tylko naukowcy i studenci, ale także przedstawiciele lokalnych władz, instytucji i przyjaciele uczelni. Była to już 18. taka uroczystość w łomżyńskiej „Państwówce”.
- Jaki będzie ten rok – trudno powiedzieć. Mamy nadzieję, że będzie lepszy niż poprzedni – mówił dr hab. Dariusz Surowik, rektor uczelni. – Zaczynamy naukę w trybie stacjonarnym, więc to już jest ta przewaga, jeśli chodzi o ten rok. Myślę, że będzie to rok wyzwań, ale też nadziei na rozwój, na zmiany.
Reklama
W roku akademickim 2021/2022 w PWSIiP studiowało będzie około 1900 osób. Aż 700 osób to studenci pierwszoroczni.
- Nas to bardzo cieszy, ponieważ jest to lepszy nabór niż w roku ubiegłym, mimo tego czasu pandemii – mówił dr hab. Surowik.
Rektor PWSIiP podkreślił, że uczelnię czekają duże inwestycje. To m.in. rozbudowa kampusu uczelni i… zmiana nazwy. W najbliższych miesiącach Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży stanie się Akademią Nauk Stosowanych, co jeszcze bardziej podniesie prestiż łomżyńskiej uczelni. Nowa nazwa nie będzie wyróżniała żadnego kierunku i dyscypliny nauki.
- W dniu 21 września tego roku złożyłem do ministerstwa wniosek o zmianę nazwy uczelni z „Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży” na „Akademia Nauk Stosowanych w Łomży”, dołączając do wniosku pozytywne opinie Rady Uczelni oraz Senatu – poinformował rektor. - Mam nadzieję, że w niedługim czasie pracownicy i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będą pracownikami i studentami Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Jestem szczęśliwy, że powstanie Akademii w Łomży niedługo stanie się faktem.
Rektor poinformował też, że utworzone zostaną nowe kierunki studiów. Uczelnia we wrześniu otrzymała zgodę na utworzenie „Mechatroniki” oraz „Bezpieczeństwa i certyfikacji żywności”. Było jednak zbyt późno, by uruchomić rekrutację w roku 2021/2022.