O godzinie 12:00 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Na galerii Sali Posiedzeń obecni są byli prezydenci, premierzy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Wojska Polskiego, kościołów i związków wyznaniowych.
Posiedzenie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu, a następnie od orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zaznaczył, że w przyszłości nie może usprawiedliwiać rządzących przed niezrealizowaniem obietnic wyborczych. Andrzej Duda podsumował również rząd Prawa i Sprawiedliwości, stwierdzając, że było to dobre 8 lat rządzenia.
Po orędziu prezydenta swoje przemówienie wygłosił marszałek senior Marek Sawicki, a następnie przystąpiono do uroczystości ślubowania 460 nowych posłów.
„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej” - to słowa przysięgi, które usłyszeliśmy dzisiaj podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji.
Reklama
Posłowie muszą również wypowiedzieć słowo "ślubuję", jeżeli chcą mogą również dodać "tak mi dopomóż Bóg".
Posłowie z Okręgu wyborczego nr 24 (województwo podlaskie):
PiS:
Jacek Sasin (9,76%)
Adam Andruszkiewicz (8,80%)
Dariusz Piontkowski (3,64%)
Jarosław Zieliński (3,42%)
Jacek Bogucki (1,97%)
Kazimierz Gwiazdowski (1,95%)
Sebastian Łukaszewicz (1,90%)
KO:
Krzysztof Truskolaski (9,46%)
Alicja Łepkowska-Gołaś (2,22%)
Jacek Niedźwiedzki (1,49%)
Trzecia Droga:
Szymon Hołownia (13,12%)
Stefan Krajewski (1,61%)
Barbara Okuła (0,57%)
Konfederacja:
Krzysztof Bosak (7,37%)
Po ślubowaniu przemowę zaczął Mateusz Morawiecki, który poinformował o złożeniu dymisji rządu.