- (…) skarga Pana Zbigniewa Zalewskiego zawiera szereg „nieścisłości” (by nie nazwać ich ostrzej), zarzutów i pomówień, które w mojej ocenie noszą znamiona zniesławienia i naruszenia moich dóbr osobistych – napisał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w złożonym do przewodniczącej Rady Miejskiej Alicji Konopki wyjaśnieniu na skargę Zbigniewa Zalewskiego, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie małej gastronomii. Tematem zajmie się dalej Komisja skarg, wniosków i petycji.
Lokalny przedsiębiorca, związany z parafią Krzyża Świętego, zarzucił włodarzowi miasta m.in. nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych.
Prawdopodobnie wszystko zaczęło się od budki z gastronomią przy parafii. Od wielu lat, bez stosownego pozwolenia i opłat obiekt był prowadzony w pasie drogowym należącym do miasta. Według pana Zbigniewa teren został udostępniony mu przez proboszcza. Właściciel budki z gastronomią twierdził, że nie był świadomy faktu, iż znajduje się ona na terenie należącym do miasta. Fakt prowadzenia gastronomii w pasie drogowym potwierdziła 27 lutego 2019 r. komisja z Urzędu Miasta.
W dniu 10 czerwca 2020 r. podczas kontroli przeprowadzonej przez służby MPWiK wykryto, że punkt gastronomiczny wodę czerpał z kranu „na potrzeby podlewania trawnika i zieleni na posesji kościoła i parafii”. Ujawniono również, że ścieki odprowadzano bezpośrednio do gruntu, poprzez nieszczelną studnię kanalizacyjną zamontowaną pod budynkiem Parafii.
Panu Zbigniewowi wymierzono karę pieniężną w wysokości 408,00 zł. Po tym fakcie przedsiębiorca kilka razy zwracał się do zarządcy drogi o wydanie zezwolenia zajęcie pasa drogowego (szczegóły w załącznikach poniżej).
Sprawa dotacji dla parafii
Według wyjaśnień prezydenta, parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży, w latach ubiegłych w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień otrzymywała dotacje: w 2015 roku – 19.200 zł, w 2016 roku – 20.000 zł, w 2017 roku – 30.000 zł, w 2018 roku – 35.396 zł. W 2019 roku parafia nie składała ofert na prowadzenie zajęć w świetlicy Promyk Nadziei.
W latach 2020 – 2021 parafia nie złożyła ofert na ogłaszane przez miasto otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień.
- Przypisywanie władzom Miasta Łomża niegodziwych intencji przez autora skargi, przy jednoczesnym świadomym zaprzestaniu składania przez wnioskodawcę (nie skarżącego, ale Parafię) ofert w otwartych konkursach ofert, należy uznać za daleko idące nadużycie – komentuje prezydent.
„niegodziwe postępowanie prezydenta Chrzanowskiego”
„machina urzędnicza realizuje czyjeś „krucjatki" i „wojenki"
- Stwierdzić należy, iż większość zarzutów stawianych w skardze przez Pana Zbigniewa Zalewskiego Prezydentowi Miasta Łomża nie dotyczy działalności organu w stosunku do niego, jako skarżącego, ale bliżej nieokreślonej i urojonej przez skarżącego „niechęci”, „wojenki”, „krucjatki” władz Miasta Łomża wobec Parafii pw.Krzyża Świętego w Łomży. Abstrahując już nawet od ironicznego, obraźliwego i prześmiewczego tonu skargi podkreślić trzeba, iż zarzuty w niej postawione są nieprawdziwe i bezzasadne, mają na celu poniżyć mnie w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego dla sprawowania funkcji Prezydenta Miasta, co nosi znamiona zniesławienia penalizowanego na mocy art. 212 Kodeksu Karnego, zwłaszcza iż zarzuty te stawiane mi są publicznie, wobec członków Wysokiej Rady - pisze prezydent w wyjaśnieniu na skargę Zbigniewa Zalewskiego.
Reklama










