Kiedy ostatnio wykonywałeś podstawowe badania lekarskie? Nie pamiętasz? Nic dziwnego. Ciągłe stanie w kolejkach i wieczne czekanie na wizytę u specjalisty nie zachęca do profilaktyki. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie choroby to warunek długiego i zdrowego życia. Taką możliwość daje "Dzień dla zdrowia" organizowany w Galerii Veneda. Ta ogólnopolska akcja organizowana dotychczas w takich miastach jak Gdańsk, Kraków czy Wrocław i cieszyła się dużym powodzeniem. Dlatego także w łomżyńskiej Venedzie w sobotę, 18 kwietnia w godz. 10 - 18 będzie można nieodpłatnie wykonać szereg kompleksowych badań. Co istotne, będzie możliwość na miejscu wyniki skonsultować ze specjalistami.
Chciałoby się wierzyć, że wszyscy będziemy ciągle młodzi i zdrowi. Kult młodości podsycają współczesne kolorowe magazyny, reklamy i producenci odzieży czy kosmetyków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to w młodym wieku nieodpowiednie żywienie czy stres powstaje większość chorób. Dlatego warto zadbać o profilaktykę i regularnie się badać.
Potrzebę badań często lekceważą właśnie ludzie młodzi, którzy w tym wieku nie odczuwają jeszcze skutków złej diety czy szybkiego stylu życia. A to właśnie stres jest przyczyną większości chorób. Jak bardzo jesteśmy na niego narażeni i jak sobie z nim radzić - dowiemy się przy specjalnym stanowisku poradnictwa psychologicznego.
To ewenement. właśnie w Łomży to stanowisko będzie zorganizowane po raz pierwszy. Poza profilaktyką różnych zaburzeń oraz testami osobowości będzie można dowiedzieć się czegoś o sobie, co jest kluczem do szczęścia oraz dobrych kontaktów z innymi ludźmi.
- Na Zachodzie korzystanie z pomocy psychologicznej nie jest żadnym tabu - wyjaśnia Mateusz Jankiewicz, organizator akcji - To codzienność, podobnie jak wizyta u dentysty czy lekarza rodzinnego. Nie mniej jednak warto zadbać o regularne badanie się, by uniknąć nerwic czy innych problemów.
Rzeczywiście zdrowie psychiczne jest nierozłącznie związane ze zdrowiem fizycznym. Jego zaniedbanie jest podłożem takich dolegliwości jak wrzody żołądka, zgaga, zaburzenia apetytu czy problemy z koncentracją. Właśnie dlatego warto porzucić stereotypy i wykonać rutynowe badania przeprowadzane przez specjalistów.
EKG, Glukoza czy cholesterol to najważniejsze badania, jakie będzie można wykonać podczas "Dnia dla Zdrowia". Równie istotne są: próba wysiłkowa, spirometria oraz mierzenie ciśnienia tętniczego. Dotychczas podczas akcji "Dzień dla zdrowia" w całej Polsce przebadano już 10 tys. osób.
Ponadto, podczas akcji będzie można dowiedzieć się nieco o pierwszej pomocy. Tu każda sekunda może decydować o zdrowiu człowieka. Dlatego ratownicy medyczni w specjalnym ambulansie podstawionym pod Galerię pokażą, jak obsługiwać defibrylator oraz jak udzielić pierwszej pomocy.
Organizatorzy "Dnia dla Zdrowia" stawiają przede wszystkim na edukację. Podczas akcji specjaliści udzielą porad dietetycznych oraz pomogą rozwiązać problemy związane rzuceniem palenia. Tym, którym dobra forma i kondycja nie są obojętne zostanie zaprezentowany zestaw ćwiczeń fitness.
Dla zdrowia, tym razem tych słabszych, będzie można uczynić szlachetny gest i zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych, które są jedynym lekiem dla osób chorych na białaczkę.
Dbajmy zatem o dobre samopoczucie, nie tylko nasze, ale także naszych bliskich, bo cytując klasyka: "Nic nad zdrowie ani lepszego, ani droższego"!