Ewelina i Adam Siwek z Łomży, wraz ze swoimi dziećmi, wzięli udział w programie przygotowanym przez polską i niemiecką stację telewizyjną, mającym pokazać podobieństwa i różnice życia w niewielkim mieście w Polsce i podobnym ośrodku w Niemczech. Na jakie zakupy mogą pozwolić sobie rodziny? Ile kosztuje codzienne życie? Czy rodziny chciałby zmienić kraj zamieszkania?
Ewelina i Adam Siwek z Łomży to "typowa polska rodzina"- kilka lat temu wzięli ślub, kupili dom w Łomży. Mają dwójkę dzieci- Bartka i Weronikę. 36-letnia Ewelina i 41-letni Adam są nauczycielami, mężczyzna prowadzi też szkołę nurkowania. Idealny model rodziny "2+2" i stała praca obojga zadecydowały, że to właśnie państwo Siwek wygrali casting do programu.
Typową niemiecką rodzinę reprezentują zaś Anja Schubert i Rico Wohlmann- pielęgniarze z dwójką małych dzieci. Mieszkają w Erfurcie. Nie mają ślubu (w programie przyznają, że nie jest to warunek, by "poczuć się rodziną"), wolą mieszkać w wynajmowanym domu.
Na wydatki związane z mieszkaniem wydają ok. 18 proc. swojego dochodu, podczas gdy łomżyniacy- ok. 30 proc. W Polsce znacznie droższe są też zakupy żywnościowe, które każdego miesiąca pochłaniają ok. 18,5 proc. budżetu domowego. W Niemczech kupienie jedzenia dla czteroosobowej rodziny pochłania ok. 11 proc. zarobków. Nic więc dziwnego, że zachodni sąsiedzi na rozrywkę i wyjście do restauracji przeznaczają prawie 15 proc. dochodów, podczas gdy Polacy- niespełna 11 proc.
- W Niemczech pod względem finansowym żyje się łatwiej, ale mimo tego nie mieliśmy nigdy planów, by wyjechać- zadeklarowali Ewelina i Adam Siwek w rozmowie na antenie TVP 2 (rozmowę można obejrzeć tu: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/15156692/czy-w-niemczech-zyje-sie-lepiej).
Pierwszy odcinek programu "Co słychać sąsiedzie" na antenie TVP2 można było oglądać wczoraj o godz. 22.50.
Projektowi towarzyszy strona internetowa http://sasiad.eu/pl, na której można znaleźć informacje, galerię zdjęć i video.