Jakie opłaty na targowisku w Łomży?

13/06/2022 18:42

Podczas majowej sesji Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia nowych opłat targowych oraz poboru opłaty targowej. – Stawka 2 zł za zajęcie 1 m.kw. obowiązywała przed pandemią Covid-19. Czasowo została ona obniżona w 2019 r. do 1 zł za 1 m.kw. Przedłożony projekt zmiany uchwały przywraca wcześniej obowiązującą stawkę – argumentował we wniosku do radnych zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. Sprzeciw wobec przyjętym zmianom wnieśli rolnicy sprzedający na rynku miejskim przy ul. Dworcowej w Łomży.

Z wnioskiem o zmianę wysokości stawki opłaty targowej z 1 zł do 2 zł za 1 m.kw. terenu zajętego pod stoisko wystąpiło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zb. w Łomży administrujące targowiskiem. Wpływy z dotychczasowych opłat targowych nie pokrywały bowiem bieżących kosztów jego utrzymania.

 – Obecny, znaczny wzrost wydatków związanych z utrzymaniem obiektu  spowodowany m.in. poziomem inflacji, wzrostem kosztów  usług i zużycia mediów (energii elektrycznej, wody) nie jest pokrywany z wpływów z opłat targowych. Z analizy porównawczej stawek w samorządach ościennych stwierdzić można, że wysokość opłaty targowej w mieście Łomża jest na bardzo niskim poziomie – czytamy w piśmie MPGKiM skierowanym do władz Łomży. 

 Jako przykłady podano wysokość opłaty m.in. w: Ostrołęce (2 zł za m.kw.), Kolnie (3 zł za m.kw.), Wiźnie (20 zł dzienna opłata targowa), Nowogrodzie (15 zł dzienna opłata targowa) czy Wysokiem Mazowieckiem (5zł). Ostatecznie radni 9 głosami za, przy 8 przeciwnych i 5 wstrzymujących uchwałę przyjęli. Nowe stawki weszły w życie od 11 czerwca 2022 r.

Zdaniem rolników i osób handlujących na targowisku  zmiana cen za opłatę targową  jest nieadekwatna do powierzchni przeznaczonej do handlu i zmusi ich do podwyżek cen swoich produktów. Ich zdaniem powinna być też opłata różnicująca dni targowe, w których jest więcej klientów, od tych nie targowych. Nie zgadzają się oni również z opłatą eksploatacyjną, która wynosi 57 zł od stanowiska.

Na te zarzuty odpowiedziała Bernadeta Krynicka, dyrektor MPGKiM. Podkreśla ona, że maksymalna stawka opłaty targowej na rok 2022 nie może przekroczyć kwoty 852,75 zł dziennie.

– Aktualny zaś wymiar stawki opłaty targowej na targowisku w Łomży za stanowisko o pow. 9 m.kw. wynosić będzie 18 zł dziennie i stanowić jedynie 2,1% stawki maksymalnej – argumentuje dyrektor MPGKiM. Zauważa również, że opłata 2 zł z m.kw. obowiązywała już w przeszłości w dni targowe, czyli we wtorki i piątki, a w ocenie pracowników podległego jej zakładu obecnie natężenie handlu każdego dnia w tygodniu jest porównywalne i różnicowanie stawek opłat dziennych nie ma uzasadnienia. 

 Odnośnie opłaty eksploatacyjnej dyrektor Krynicka wyjaśnia, że związana jest ona  z korzystaniem przez kupców z urządzeń targowych, zapewniających oświetlenie targowiska, możliwość gromadzenia odpadów i ich odbiór, korzystanie z ujęć  wody, toalet itp.

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/01/2025 09:39

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości