Dzisiaj koło południa łomżyńska Straż Miejska została wezwana do budynku przy ulicy Wiejskiej z powodu jenota. Zwierze zostało znalezione w sklepie pod ladą i wywiezione do okolicznego lasu.
Z informacji przekazanych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej jenot najprawdopodobniej nocą wszedł do jednej z piwnic budynków przy ulicy Wiejskiej. Koło południa ssaka znaleziono w jednym ze sklepów. Na miejsce zostali wezwanie strażnicy miejscy. Powoli wyprowadzili zwierzę na zewnątrz i wywieźli do pobliskiego lasu. Jenot nie wyrządził znaczących szkód.
Jenot w Polsce występuje od stosunkowo niedawna. W 1939 roku został sprowadzony do europejskiej części Związku Radzieckiego ze względu na swoje wartościowe futro, został zaaklimatyzowany na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Stąd samorzutnie rozprzestrzenił się po Europie. Często mylony z szopem, jest ssakiem z rodziny psowatych. Ten gatunek żeruje głownie w lasach położonych nad jeziorami i rzekami. Jest to zwierze łowne bez okresu ochronnego. Prowadzi nocny tryb życia.