Tor wizyjny, pozwalający na obserwację operacji na monitorze (nawet przez pacjenta!) oraz jej nagranie, ma trafić wkrótce do łomżyńskiego szpitala. Placówka myśli też o zakupie lasera urologicznego. Połowę pieniędzy potrzebnych na zakupy, szpital ma otrzymać z budżetu miasta. O przekazaniu 150 tys. złotych radni będą decydować za tydzień.
Tor wizyjny to standardowe wyposażenie większości wyspecjalizowanych klinik urologicznych. Dzięki urządzeniu, całą operację można obserwować na ekranie monitora. Korzyści z takiego rozwiązania jest wiele: tor wizyjny pozwala na precyzyjniejsze rozpoznawanie szczegółów w trakcie operacji, wygodniejszą pozycję operującego, możliwość obserwacji zabiegu przez chorego. Przebieg operacji można też nagrać i wykorzystać np. do celów szkoleniowych.
Na oddział urologiczny ma też trafić laser, wykorzystywany m. in. w bezbolesnym leczeniu przerostu prostaty, nietrzymania moczu u kobiet, leczeniu kamicy dróg moczowych.
Koszt zakupu obu sprzętów to ok. 300 tysięcy złotych. Połowa tej kwoty ma pochodzić z budżetu miasta. O dotowanie zakupów apelowała podczas ostatniej sesji Rady Miasta dr Hanna Majewska, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. O przekazaniu 150 tys. złotych na nowe sprzęty miejscy radni będą decydować pod koniec maja, podczas najbliższej sesji.