Reklama

Jubileuszowa wystawa na 75-lecie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży [VIDEO i FOTO]

14/10/2023 10:19

Ponad 750 wystaw czasowych i ponad 1 milion 150 tysięcy odwiedzających – to liczby, którymi może pochwalić się Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.

Jubileusz 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckie uczciło wyjątkową wystawą „Bursztyn. Dar prastarych drzew”.  Temat wystawy nie jest przypadkowy. To właśnie w łomżyńskim muzeum, w 1950 roku, Adam Chętnik zorganizował pierwszą tego typu wystawę bursztynu w powojennej Polsce, zaś po ośmiu latach powstała wystawa stała. Po przeniesieniu muzeum do obecnej siedziby została ona opracowana na nowo oraz poszerzona o kolejne obiekty i funkcjonuje pod tytułem „Bursztyn w dorzeczu Narwi”.

- Wracamy do tej historii, wracamy do korzeni. Pokazujemy państwu bursztyn kurpiowski, pokazujemy nowe nabytki, które udało się kupić dzięki bardzo hojnej darowiźnie fundacji KGHM – mówi dyrektor muzeum Paulina Bronowicz-Chojak.

Reklama

- Dla mnie dzisiaj jest to moment hołdu dla swoich przodków – dla Adama Chętnika, mojego dziadka, który to w wielkim trudzie zakładał – mówi z kolei Jacek Chętnik, wnuk założyciela muzeum.

„Dary prastarych drzew” można oglądać do 4 lutego 2024 roku. To prezentacja obiektów ze zbiorów warszawskiego Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Gdańska oraz muzeum łomżyńskiego, dopełnionych zdjęciami i multimediami.

Reklama

Warto odnotować, że podczas wczorajszego otwarcia wystawy Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży otrzymało brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Więcej w materiale VIDEO

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości