Od środy do piątku 25 kwietnia w całym kraju trwać będzie egzamin gimnazjalny. Uczniowie klas trzecich będą musieli wykazać się wiedzą zdobytą podczas tego etapu nauki. Egzamin nie jest jednak tylko aktem kończącym naukę w gimnazjum. Jego wynik, to przepustka do dalszego kształcenia. To od niego w dużej mierze zależy, czy obecny gimnazjalista, a wkrótce absolwent, dostanie się do swojej wymarzonej szkoły średniej, czy będzie musiał kontynuować naukę w innej placówce.
Pierwszego dnia trzecioklasiści zdawać będą część humanistyczną. Obejmuje ona wiedzę i umiejętności z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Część matematyczno-przyrodnicza czeka ich drugiego dnia, a w piątek sprawdzana będzie znajomość zawiłości języka obcego nowożytnego. Ten egzamin, jako jedyny, przeprowadzony zostanie na jednym z dwóch poziomów: podstawowym lub rozszerzonym.
Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, w województwie podlaskim egzamin gimanazjalny zdawać będzie w tym roku 11957 uczniów z 221 gimnazjów. W Łomży, w ośmiu placówkach, do sprawdzianów przystąpi 638 uczniów.
Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas trzecich. Jest on jednym z warunków ukończenia szkoły. Egzaminu jednak nie można nie zdać, ponieważ nie jest określone żadne minimum, jakie należy uzyskać. W praktyce więc, aby spełnić ten warunek ukończenia gimnazjum, wystarczy do egzaminu przystąpić. Wyjątki od tej reguły dotyczą laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, którzy nie muszą zdawać egzaminu z przedmiotów, w których uzyskali tytuły laureata.