Reklama

Kolejne internetowe oszustwa w powiecie łomżyńskim

Policjanci odnotowali kolejne oszustwa internetowe. 41-latek stracił ponad 230 złotych przy zakupie banknotów kolekcjonerskich, a 19-latka 2000 złotych przy sprzedaży telefonu. Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności i przypomina o rozsądku przy zakupach w sieci. Niezależnie od wartości szkody, czyn wypełniający znamiona oszustwa zawsze będzie traktowany jako przestępstwo. Najlepszą reakcją na zetknięcie się z potencjalnym oszustwem jest jego zgłoszenie.

Wczoraj do łomżyńskich policjantów zgłosił się 41-letni mieszkaniec powiatu, który został oszukany podczas zakupów w internecie.

- Z jego relacji wynikało, że na jednym z portali społecznościowych zauważył ofertę sprzedaży banknotów kolekcjonerskich z lat 90. W związku z tym, że właśnie takich szukał i nadarzyła się okazja do zakupu, 41-latek zamówił jeden banknot. Przez komunikator nawiązał kontakt ze sprzedającym i domówili się co do ceny. Mężczyzna wpłacił 239,50 złotych na podany numer rachunku bankowego. Niestety jak tylko otrzymał potwierdzenie odebrania przelewu kontakt ze sprzedawcą urwał się - poinformowała Komenda Miejska Policji w Łomży.

Reklama

Niespełna godzinę później do łomżyńskiej jednostki policji zgłosiła się 19-letnia mieszkanka Łomży.

- Oświadczyła, że na jednym z portali aukcyjnych zamieściła ogłoszenie o sprzedaży telefonu. Już chwilę później za pośrednictwem komunikatora otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej zakupem. Wynikało z niej, że kupująca zamówiła już kuriera na jej adres i opłaciła zakup. 19-latka, chcąc potwierdzić tę transakcję,  kliknęła przesłany jej link. Kobieta została przekierowana na stronę łudząco podobną do bankowości elektronicznej jej banku, ale nie mogła się tam zalogować. Wtedy otrzymała telefon od rzekomego przedstawiciela banku, który oświadczył, że 19-latka ma za mało pieniędzy na konie i musi dokonać wpłaty. Niestety ta idąc za wskazówkami oszusta, poszła do banku i na swoje konto wpłaciła 1900 złotych. Po czym ponownie kliknęła przesłany jej link i wtedy logowanie się powiodło. Chwilę później otrzymała informację z systemu, że na jej konto loguje się inne urządzenie niż te, które ma przypisane. Wtedy 19-latka zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta. Ponownie zalogowała się na swoje konto, gdzie okazało się, że z jej rachunku zniknęło 2000 złotych - poinformowała łomżyńska policja.

Reklama

Jeśli oszukano Cię, zgłoś to koniecznie. Niezależnie od wartości szkody, czyn wypełniający znamiona oszustwa zawsze będzie traktowany jako przestępstwo, ścigane z urzędu. Wystarczy je zgłosić w najbliższej jednostce policji lub prokuraturze.

Aby nie paść ofiarą oszustów - pamiętaj!

  • Nie klikaj w nieznajome linki do stron;
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory;
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce;
  • Zwróć uwagę, jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę;
  • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim wykorzystasz go, nie wiedząc, co autoryzujesz;
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych;
  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów;
  • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki, powinno wzbudzić naszą czujność.
Źródło: KMP Łomża
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości