Reklama

Kolorowe palmy i żywa tradycja na Kurpiach. Niedziela Palmowa w Zbójnej [VIDEO i FOTO]

13/04/2025 15:08

W Zbójnej Niedziela Palmowa to coś więcej niż tylko wstęp do Wielkiego Tygodnia. To czas, gdy cała społeczność łączy siły, by pielęgnować tradycję tworzenia wyjątkowych palm wielkanocnych – symboli życia i odrodzenia. Barwne, ręcznie wykonane i pełne detali, palmy przyniesione do kościoła pokazują, że duch Kurpi wciąż żyje wśród mieszkańców gminy.

Jak co roku, w ramach obchodów odbył się konkurs „Rozmaitości Wielkanocnych”. W tym roku zgłoszono ponad 230 prac, które oceniano w kilku kategoriach wiekowych.

- Palmy w tym roku są bardzo dobrze wykonane na tym samym poziomie o czym świadczy wysoka ilość przyznanych pierwszych miejsc. Efekty pracy we wszystkich kategoriach są godne podziwu - przekazała komisja konkursowa w skałdzie: Wiesława Pawlak — etnograf z Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży. Anna Smolińska — kierownik dziełu etnografii z Muzeum — Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Olga Mrowińska — z działu etnograficznego z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. 

Reklama

Konkurs zorganizowali Wójt Gminy Zbójna oraz Gminny Ośrodek Kultury, przy wsparciu Województwa Podlaskiego i Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jak zaznaczyła wójt Elżbieta Parzych: „

- Cieszy nas bardzo to, że osoby najmłodsze już biorą udział w tym konkursie i staramy się poprzez to utrzymywać  kulturę kurpiowską, żeby nie została zapomniana - mówiła nam wójt Gminy Zbójna Elżbieta Parzych.

Uroczyste wręczenie nagród w GOK-u było nie tylko docenieniem twórczości, ale też celebracją lokalnej tożsamości. Kulminacją dnia była procesja z palmami do kościoła, gdzie odbyło się ich poświęcenie – zgodnie z tradycją, która w Zbójnej wciąż ma swoją siłę.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/04/2025 15:11
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości