Reklama

Konferencja o bezpieczeństwie w szkołach

05/03/2015 12:07

Ponad setka nauczycieli i dyrektorów łomżyńskich szkół wzięła udział w konferencji pt. „Bezpieczna i przyjazna szkoła. Przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej", która odbyła się w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Celem konferencji było poznanie pragmatycznych, praktycznych rozwiązań przeciwdziałania przemocy rówieśniczej wobec dzieci i młodzieży w szkole i placówce ogólnodostępnej oraz doskonalenie umiejętności wychowawczych nauczycieli w realizacji codziennych zadań wychowawczych i profilaktycznych.

- Wielokrotnie widywaliśmy się i rozmawialiśmy o wynikach edukacyjnych naszych szkół. Ale szkoła to nie tylko efekty edukacyjne i dydaktyka – podkreślała zastępca Prezydenta Agnieszka Muzyk podczas otwarcia konferencji.

Reklama

W jej przekonaniu, w dobie niżu demograficznego rodzic, który wybiera szkołę, patrzy również na to, czy jego dziecko jest bezpieczne.

- Mam nadzieję, że ta konferencja jest jednym z elementów tego, że dyrektorzy i nauczyciele łomżyńskich placówek oświatowych chcą się rozwijać również w tym obszarze – mówiła zastępca Prezydenta Łomży wyrażając jednocześnie przekonanie, że nauczyciel i wychowawca to ktoś taki, kto potrafi ratować uczniów przed ich własną słabością, przed słabościami w różnych wymiarach.

Reklama

- Ta dzisiejsza konferencja jest próbą postawienia sobie pytań, ale mam nadzieję, że również udzielenia na nie odpowiedzi. Wierzę, że po niej będziemy nastawieni nie tylko na efekty dydaktyczne, ale również na to, by w naszych szkołach wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie. Mam nadzieję, że zdobyta dzisiaj wiedza przełoży się na działania w szkołach – mówiła Agnieszka Muzyk.

W trakcie konferencji prof. dr hab. Jacek Pyżalski wygłosił wykład pt. „Przemoc rówieśnicza – co działa, a co nie działa kiedy chcemy przeciwdziałać” oraz przeprowadził warsztaty dotyczące diagnozy przemocy rówieśniczej i co z niej wynika.

Reklama

Joanna Węgrzynowska z fundacji „Bliżej dziecka” przeprowadziła warsztaty dotyczące tego jak reagować na agresję i interweniować w sytuacjach przemocy oraz przeprowadziła trening pewności siebie dotyczący wsparcia dla dzieci doświadczających przemocy.

Przykłady dobrych praktyk zaprezentowały natomiast doradczynie metodyczne Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.

Konferencję zorganizowali: Prezydent Łomży, Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości