Reklama

Kto obejmie mandat w Radzie Miejskiej Łomży?

13/03/2023 11:15

Mandat śp. Jana Olszewskiego wygasł. Kto zajmie wakujące miejsce? Przepisy są w tej sytuacji jasne.

W Łomży nie będzie wyborów uzupełniających.

„W przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego wybranego w okręgu wyborczym dla wyboru rady gminy w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców oraz mandatu radnego powiatu lub województwa komisarz wyborczy postanawia o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności” – czytamy w art. 287 Kodeksu Wyborczego.

Śp. Jan Olszewski kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 3, gdzie otrzymał 601 głosów. 2. wynik osiągnął wtedy Wiesław Grzymała, dzięki czemu również dostał się do Rady Miejskiej. Kandydatem z tej samej listy, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów (360) był Krzysztof Sychowicz – łomżyniak, pracownik IPN w Białymstoku. To właśnie profesor Sychowicz powinien wstąpić teraz na wakujące miejsce w Radzie.

Reklama

Formalnie wygaśnięcie mandatu radnego śp. Jana Olszewskiego stwierdzić musi komisarz wyborczy. Ma na to 14 dni.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości