Reklama

Kurczą się etaty w szkołach. Kilkudziesięciu nauczycieli do zwolnienia.

06/06/2014 07:00

Nawet 40 nauczycieli z Łomży i kolejnych dziesięciu z powiatu łomżyńskiego od września może stracić pracę w szkołach. To pierwsze szacunki dokonane przez dyrektorów szkół, choć jak przekonuje białostockie Kuratorium Oświaty- znacznie zawyżone.

Ogromna większość z podanej liczby nauczycieli: 33 na 40 w Łomży i pięciu z dziesięciu nauczycieli w powiecie, ma stracić pracę z powodu nieprzedłużenia umowy zawartej na czas określony. Białostockie kuratorium wyjaśnia, że nie musi to oznaczać trwałej utraty zatrudnienia.

- Zawsze część nauczycieli przebywa na różnego rodzaju urlopach (np. macierzyńskim, wychowawczym, zdrowotnym). W związku z tym, nauczyciele pracujący na tzw. zastępstwach, po ustaniu zatrudnienia w jednej szkole, znajdują zatrudnienie w innej lub w tej samej, w której pracowali dotychczas- komentuje Hanna Marek, rzecznik Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Reklama

Z wstępnych zestawień przygotowanych przez dyrektorów szkół wynika, że w całym województwie pracę może stracić ponad pięciuset nauczycieli. 160 spośród nich zostanie zwolnionych w oparciu o art. 20 Karty Nauczyciela, mający zastosowanie w przypadku likwidacji szkoły lub jej oddziałów.

Kuratorium uspokaja jednak, że rzeczywista, całkowita liczba zwolnionych pedagogów będzie niższa, zestawienie obejmuje bowiem także nauczycieli zatrudnionych w kilku szkołach, którzy stracą pracę tylko w jednej placówce. W tym wypadku oznaczać to będzie mniejszą ilość godzin (i np. utratę pełnego etatu), ale nie całkowity brak pracy.

Reklama

Precyzyjne określenie liczby zwolnionych nauczycieli będzie możliwie dopiero pod koniec sierpnia.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości