Reklama

Kurpiowskie wesele w Nowogrodzie [FOTO]

07/09/2021 08:00

W sobotę (4.09) w Nowogrodzie odbyła się premiera spektaklu "Wesele na Kurpiach". Wydarzeniu towarzyszyła kurpiowska potańcówka weselna, podczas której zagrała Miód na Serce.

„Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne” to projekt Podlaskiego Instytutu Kultury, który powstał na podstawie scenariusza ks. Władysława Skierkowskiego  – folklorysty, zbieracza ludowych pieśni kurpiowskich.

"Widowisko stworzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu łączy w sobie różne inspiracje barwnym kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami. Wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadzając nowe postacie, nowe sceny. Łączy przeszłość i teraźniejszość, zarówno w treści, jak i w formie. To przedstawienie o roli tradycji w naszym życiu, o odmiennym podejściu do niej – w zależności do tego, skąd pochodzimy i gdzie żyjemy. Punktem wyjścia jest teraźniejszość, nowoczesność, która tak naprawdę nie może uwolnić się od przeszłości, ciągle do niej wraca, cytuje ją lub przekształca. Spektakl polega na współpracy zespołu stylizowanego i zespołu wykonującego folklor w formie tradycyjnej" - informuje Podlaski Instytut Kultury.

Reklama

Na miejsce premiery wybrano amfiteatr przy Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

Źródło: Podlaski Instytut Kultury

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości