Prawdziwą lawiną pytań, uwag i wniosków odnośnie projektu budżetu na 2015 rok zasypali prezydenta i skarbnik miasta radni podczas dzisiejszej sesji. Skarbnik Grażyna Kołodziejska starała się tłumaczyć poszczególne zawiłości budżetu. Prezydent odpowiadał rzadko, przeważnie zasłaniając się tym, ze nie jest on autorem tego dokumentu.
Nieco więcej Mariusz Chrzanowski zabierał głos odpowiadając na pytania o swoje autopoprawki do przyszłorocznej uchwały budżetowej. Wykaz tych poprawej nie jest jednak jeszcze kompletny i nie zostały one ujęte w dokumencie, nad którym obradowali dziś radni. W tej sytuacji posypały się prośby o stworzenie jednolitego dokumentu uwzględniającego wszystkie proponowane na daną chwilę zmiany, co ułatwi radnym pracę nad budżetem.
Według projektu zaprezentowanego dziś przez panią skarbnik, przyszłoroczny budżet zakłada łączne dochody miasta na poziomie 295,1 mln złotych co jest kwotą wyższą o niemal 10 mln zł niż w roku 2014. Po stronie wydatków zaplanowana została natomiast kwota 308 mln zł czyli około 5,3 mln złotych wyższa niż w 2014 roku.
Struktura wydatków budżetowych w porównaniu do roku poprzedniego nie zmieni się znacząco. Są jednak punkty, gdzie wydatki dość mocno różnić się będą od dotychczasowych. Najbardziej rzuca się tu w oczy znaczny wzrost wydatków na gospodarkę mieszkaniową, gdzie przewidziano 2,9 mln złotych przy 1,5 mln złotych rok wcześniej. Stanowi to wzrost aż o 91 procent. W roku przyszłym wzrosną też wydatki na bezpieczeństwo publiczne i ochronę ppoż z 6,2 do 7,2 mln złotych. O 770 tys. złotych wzrosną też wydatki na enigmatycznie nazwane "różne rozliczenia", które w roku 2015 pochłoną prawie 3,4 mln złotych. Ostatnim punktem, w który nastąpi znaczny wzrost wydatków, jest dział "Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej". Procentowo wzrost tych wydatków wyniesie aż 62 procent, co w przełożeniu na wartości kwotowe daje wzrost o prawie 1,3 mln złotych.
Znaczących oszczędności budżetowych w projekcie ogólnym nie widać. Co prawda niektóre kwoty wydatków są niższe niż w roku ubiegłym, ale w skali całego budżetu miasta są to amiany raczej "kosmetyczne". Największą oszczędność zaplanowano w wydatkach na pomoc społeczną, gdzie planowane wydatki w wysokości 35,4 mln złotych są niższe niż w roku 2014 o prawie 1,4 mln złotych, co stanowi niemal 4-procentowy spadek.
Zgodnie z projektem budżetu w 2015 roku zakładany jest deficyt w kwocie 12,9 mln złotych przy 17,5 mln deficycie w projekcie na rok 2014. Natomiast dług publiczny miasta na koniec 2015 roku ma wynieść prawie 124,5 mln złotych przy 111,5 mln złotych w roku 2014, co stanowi wzrost zadłużenia miasta o około 13 mln złotych.