Entuzjastycznie przyjęty został wczoraj wieczorem na Starym Rynku warszawski Teatr Pijana Sypialnia, który wystawił swój spektakl "Wodewil Warszawski", a później... zaprosił widzów do wspólnego tańca. Zabawa była przednia, a występ okraszony rzęsistymi brawami okazał się wielkim sukcesem.
Występ Teatru Pijana Sypialnia był imprezą towarzyszącą 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka". Na Stary Rynek przyciągnął tłum widzów, co nie jest niespodzianką, bo mieszkańcy Łomży bardzo lubią uliczne występy, które są tradycją każdej "Walizki". Tym razem aktorzy Pijanej Sypialni zaprosili widzów na Starówkę z własnymi leżakami, bo właśnie w ramach cyklu "Teatr na leżakach" wystawiany był "Wodewil Warszawski". Cykl ten zresztą zdobył wielotysięczną widownię, a przez redakcję portalu teatrdlawas.pl został uznany za "najlepszy pomysł teatralny" w ostatnim sezonie. Trzeba przyznać, że nie bezpodstawnie.
Sam spektakl, choć osadzony w okresie międzywojennym, opowiada o wciąż aktualnym temacie migracji mieszkańców prowincji do stolicy w poszukiwaniu lepszego życia. Scenariusz został skonstruowany w oparciu o komedię Feliksa Szobera Podróż po Warszawie 1876 roku, jednak sporą jego część stanowią teksty własne. Historyjka o dziewczynach, które przyjeżdżają do stolicy w celu znalezienia dla siebie bogatych mężów jest pretekstem do pokazania, jak Warszawa zmienia się i wciąga każdego dnia.
Podróżni z prowincji wysiadają z pociągu w Warszawie. Jedni szukają przygód, drudzy chcą zrobić karierę. Czekają na nich na stacji cwaniacy warszawscy, mieszkańcy stolicy przedwojennej i XIX-wiecznej, gdy w wykwintnych lokalach i na miejskich potańcówkach królowały muzyka i śpiew.
Teatr Pijana Sypialnia działa od 2012 roku w Warszawie. Swoje spektakle prezentują w miejscach, gdzie teatr w Warszawie nie gości na co dzień. Możemy spotkać ich w kawiarniach, na ulicy, na podwórkach starych kamienic i w barach mlecznych. Tym razem wystąpili na Starym Rynku w Łomży. Zdjęcia udostępniamy dzięki uprzejmości Sławka Gradowskiego.