Reklama

Łomża: 60-lecie święceń kapłańskich biskupa Stanisława Stefanka [VIDEO i FOTO]

21/06/2019 14:53

28 czerwca bieżącego roku biskup senior Stanisław Stefanek obchodzi 60. rocznicę święceń kapłańskich. W łomżyńskiej katedrze miała dzisiaj miejsce uroczysta liturgia dziękczynna z udziałem wielu duchownych. - Biskupstwo jest w pewnym sensie takim docelowym przez Ojca Świętego wyznaczonym terenem pracy, ale istotą jest kapłaństwo - mówi jubilat.

- Zwykle się mówi, gdybym miał te 18 lat i podejmował decyzję tą naturalną, to bym podjął taką samą. Ale to nie jest powiedzenie tylko zwyczajowe. W tej chwili jest to bardzo głębokie przekonanie mojego serca. - dodaje biskup senior Stanisław Stefanek. 

W piątek 21 czerwca Katedra Łomżyńska była miejscem uroczystej dziękczynnej liturgii. Wiele osób zjawiło się, aby wspólnie z biskupem Stefankiem świętować jego jubileusz. Obecni byli  księża, mundurowi, zaproszeni goście i przedstawiciele władzy, np. Jan Szyszko, były minister środowiska. 

Reklama

Przez lata swojej posługi Ksiądz Biskup Stanisław na trwałe wpisał się w historię naszej Ojczyzny, a przede wszystkim Diecezji Łomżyńskiej. W dniu 4 lipca 1980 roku został mianowany przez św. Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Szczecnie i swoim zawołaniem biskupim uczynił słowa In omnibus Christus. (...) W dniu 26 października 1996 roku został mianowany Biskupem Łomżyńskim. Objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października, a dnia 17 listopada tego roku odbył uroczysty ingres do Katedry Łomżyńskiej. Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 roku, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Biskup Stefanek zasiadał w Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz był wieloletnim przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Dnia 11 listopada 2011 roku zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży i przeszedł na emeryturę - przekazuje biskup Tadeusz Bronakowski.

W ramach obchodów Jubileuszu, o godz. 17:30 otwarta zostanie wystawa poświęcona życiu biskupa Stanisława Stefanka, którą zorganizowano w Muzeum Diecezjalnym. O godz. 19:00 w Katedrze Łomżyńskiej odbędzie się uroczysty koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Do udziału w wydarzeniach zaproszeni są wszyscy diecezjanie.

Reklama

 

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości