Do 31 grudnia 2021 roku obowiązywała będzie zerowa stawka opłat za postój dla wszystkich pojazdów parkujących w Strefie Ograniczonego Postoju w Łomży. Za przyjęciem projektu uchwały byli wszyscy obecni na wczorajszej sesji radni.
21 radnych zagłosowało za wydłużeniem okresu ustalenia zerowej stawki opłat za postój w Strefie Ograniczonego Postoju, zlokalizowanej na ulicach: Długa, Dworna, Krótka, Sadowa, Sienkiewicza oraz Stary Rynek. Na jej obszarze znajdowało się 214 miejsc postojowych, jednak parkometry zdemontowane zostały w 2016 roku.
O przedłużenie bezpłatnego korzystania z parkingów do końca 2021 roku wnioskował zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, argumentując, że wprowadzenie tej zmiany podyktowane jest planowanymi remontami ulic objętych strefą płatnego parkowania.
- Ponowne wprowadzenie opłat za parkowanie podczas remontów dróg jest niezasadne z uwagi na to, że pobieranie opłat za parkowanie stało by się niemożliwe i Strefa Ograniczonego Postoju nie spełniałaby swoich funkcji - pisał we wniosku Andrzej Garlicki,
Przywrócenie funkcji strefy wiązałoby się też z wymianą automatów parkingowyc. Według prezydenckich szacunków, zakup nowych parkometrów to koszt około 25 tys. zł/szt., koszty związane z oprogramowaniem zarządzającym około 600 zł netto/miesiąc, oprogramowanie windykacyjne 15 tys. zł netto, a terminal przenośny wraz z oprogramowaniem dla kontrolera to koszt 10 tys. zł netto. Urządzenia posiadane przez miasto wyprodukowano blisko 20 lat temu i nie są przystosowane do obsługi np. płatności kartą, płatności sms czy karty miejskiej. Ich modernizacja ze względów ekonomicznych jest też niezasadna.