Reklama

Łomża. Czeka nas podwyżka opłat za śmieci? Znamy proponowane stawki

15/03/2022 09:32

​​​​​​​Łomżyńscy radni zajmą się uchwałą zakładającą podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłata ma wzrosnąć o 8 złotych za osobę w przypadku domów jednorodzinnych i o 7 złotych za osobę w przypadku zabudowy wielorodzinnej.

Wniosek o podjęcie uchwały został podpisany przez wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego. W zabudowie jednorodzinnej nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami ma wynosić 30 zł/os (dotychczas – 22 zł/os), natomiast w przypadku zabudowy wielorodzinnej ma to być 23 zł/os (dotychczas – 16zł/os).


Konieczność zmiany obecnej stawki ma wynikać głównie z:

- zwiększonych kosztów składowania i przetwarzania odpadów w Instalacji Komunalnej w Czartorii. Stawka opłaty za składowanie odpadów zmieszanych (tzw. opłata marszałkowska) wzrosła z 14,42 zł/tonę w 2002 roku do 170 zł/tonę w 2019 r. W roku 2020 stawka ta wzrosła do 240 zł/tonę, w 2021 r. do 301,84 zł/tonę.

Reklama

- Rosnących wynagrodzeń (wzrost płacy minimalnej) pracowników firm działających w szeroko rozumianej branży odpadowej

- Nowego przetargu dot. odbioru odpadów, w którym oferta firmy Usługi Komunalne BŁYSK zakłada nowe stawki

  • w zabudowie jednorodzinnej – 182,85 zł/tona (dotychczas – 154,64 zł/tona)
  • w zabudowie wielorodzinnej – 137,50 zł/tona (dotychczas – 116,67 zł/tona)

- wzrost kwoty ulg

- wzrost kosztów recyklingu

- systematycznie wzrastającej ilości odbieranych odpadów komunalnych od mieszkańców z terenu Miasta

- skokowego wzrostu cen paliw i energii.  


Projekt uchwały zakłada zapisy dające możliwość zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami właścicieli nieruchomości, w których zamieszkują mieszkańcy, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej – w wysokości 50% należnej opłaty lub ulgi dla rodzin wielodzietnych w wysokości 20%

Reklama

W dalszym ciągu obowiązywać będzie również ulga za użytkowanie przydomowego kompostownika. W tym przypadku proponuje się zmianę z symbolicznej złotówki do 2 zł od osoby w gospodarstwie domowych, w którym kompostowane są bioodpady stanowiące odpady komunalne.

W 2021 r. z powyższych ulg mieszkańcy skorzystali na łączną kwotę ok. 300 tys. zł.


W uzasadnieniu czytamy również, że od 1 kwietnia odpady wielkogabarytowe będą odbierane raz w miesiącu. Do tej pory tzw. gabarytów mogliśmy pozbyć się raz na kwartał. Firma BŁYSK ma także zapewnić mieszkańcom dostęp do aplikacji mobilnej informującej np. o terminach odbioru poszczególnych frakcji odpadów.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości