Dziesięć samorządów, które przystąpiły do projektu "Rekultywacja gminnych składowisk odpadów komunalnych województwa podlaskiego", podpisało 2 października w Kolnie porozumienie w tej sprawie. Na jego mocy zadanie to zostanie wykonane wspólnie.
W tym gronie jest również Miasto Łomża, które jako ostatnie włączyło się w przedsięwzięcie. Stało się tak po wcześniejszej decyzji radnych, która zapadła w czerwcu br., podczas nadzwyczajnej sesji.
- Uważam, że jest to korzystne rozwiązanie dla nas, dzięki temu możemy ubiegać się o wysokie dofinansowanie na rekultywację starych niecek na wysypisku w Czartorii. - Problem, z którym Miasto borykało się przez lata może zostać rozwiązany – mówił obecny w Kolnie, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Rekultywację wysypisk śmieci przeprowadzą wspólnie samorządy w dziesięciu podlaskich miejscowościach. Projekt zakłada rekultywację starych wysypisk przy wsparciu środkami unijnymi w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych. Pieniądze mają pochodzić z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
- Główny cel projektu to poprawa stanu środowiska naturalnego, przywrócenie zdegradowanym terenom wartości przyrodniczych. W zrekultywowanych miejscach po wysypiskach powstaną ścieżki edukacyjne – informuje Monika Stachelek z Urzędu Miasta w Kolnie, które jest liderem projektu.