Ponad 63 tys. złotych wygospodarowało miasto na rzecz zadań realizowanych za pośrednictwem stowarzyszenia "Piesza Pielgrzymka Łomżyńska". Wszystko w ramach projektu "Szczęśliwe wakacje w oparciu o miłość i trzeźwość w rodzinie". Miasto ze środków "profilaktycznych" sfinansowało 85 proc. całości przedsięwzięcia, z kolei pozostałe 15 proc. pochodzi już ze stowarzyszenia PPŁ.
Pierwsze zadanie zostało już zrealizowane - były to półkolonie dla dzieci z Łomży. Kolejne rozpocznie się już 1 sierpnia, czyli wtedy, kiedy z grodu nad Narwią wyruszy 35. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę. Jak przekazuje ks. Grzegorz Kosiorek, dzięki uzyskanemu wsparciu, mieszkańcy Łomży w wieku do 10 lat oraz kobiety od 60. i mężczyźni od 65. roku życia nie muszą płacić wpisowego. Pieniądze przeznaczone będą też na transport, paliwo, leki, żywność oraz wodę potrzebną dla tych osób.
Kolejną częścią projektu będzie formacja młodzieży, ale także rodziców z parafii katedralnej, która realizowana będzie w kilku etapach. Ogólnie rzecz ujmując, formację prowadził będzie psycholog terapeuta, który poruszy kwestie związane z profilaktyką uzależnień. Rodzice dowiedzą się w jaki sposób powinni postępować, aby ich pociechy nie miały złych wzorców, jakie zagrożenia niesie spożywanie alkoholu, narkotyków oraz innych używek i dlaczego warto żyć w trzeźwości. Druga część zadania realizowana będzie już w ośrodku Caritas w Ptakach. Tam na podstawie gier i zabaw młodzież będzie mogła rozwinąć w sobie wzorce takie jak patriotyzm, dobre zachowanie, życie bez nałogów i oczywiście wzorce religijne.
Czwarta część obejmuje już wyjazd do Wilna. Tam młodzież będzie mogła zobaczyć kresy, poznać Boga i umocnić w sobie postawy patriotyczne.
Wdzięczności za otrzymane wsparcie nie kryje ks. Grzegorz Kosiorek. - Jesteśmy wdzięczni panu prezydentowi, miastu, za otrzymana pomoc, która jest dla nas wielkim wsparciem - mówi, zapraszając jednocześnie do udziału w pielgrzymce, która rusza z Łomży w czwartek. Szczegóły związane z zapisami dostępne są na stronie 35. PPŁ, ale dołączyć do pątników można nawet w trakcie jej trwania. Ciekawą propozycją jest możliwość dojechania ostatniego dnia pielgrzymki do miejscowości Żuraw, aby razem z pielgrzymami wejść 13 sierpnia na Jasną Górę. Pielgrzymka zakończy się 14 sierpnia o godz. 9:00.