Reklama

Łomża występuje z porozumienia międzygminnego z Piątnicą. Gmina bez wody?

19/06/2024 15:29

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Łomży przegłosowano uchwałę o wystąpieniu Miasta Łomża z porozumienia międzygminnego z Piątnicą z dnia 1 lutego 2011 roku. Porozumienie to dotyczyło wspólnego wykonywania przez Miasto Łomża i Gminę Piątnica zadań z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków. Co to oznacza dla mieszkańców Piątnicy?

Decyzję o rozwiązaniu umowy uzasadnił prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łomży Maciej Borysewicz. W swoim wystąpieniu wskazał, że dotychczasowa realizacja porozumienia jest nieadekwatna dla równych praw stron i przede wszystkim niekorzystna ekonomicznie z punktu widzenia interesów spółki jako operatora. Ponadto treść samego porozumienia nie jest zgodna z aktualnym stanem prawnym.

Prezes Borysewicz podkreślił, że spółka ponosi znaczne straty netto zarówno na działalności podstawowej, jak i pozostałej. Przyczyną tych strat jest głównie wieloletnie niedoszacowanie cen wody i ścieków przez regulatora taryf Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W latach 2020-2023 spółka odnotowała straty bilansowe na poziomie od 278 tys. zł do 1,449 mln zł. W 2024 roku strata netto może sięgnąć nawet 3 mln zł.

Reklama

- Dwukrotnie były składane wnioski taryfowe przez poprzedniego prezesa, zarówno dotyczące Łomży, jak i dotyczące Piątnicy. I oba dwukrotnie były odrzucone przez Wody Polskie. Taka jest polityka Wód Polskich - uzasadniał Borysewicz.

Borysewicz wskazał również na trwałe i niekorzystne trendy dotyczące dostaw wody i odbioru ścieków w Gminie Piątnica. Od 2018 roku zauważalny jest spadek ilości dostarczanej wody oraz niski poziom ilości odprowadzanych ścieków. Wzrosły także łączne koszty związane z tymi usługami, co generuje straty na poziomie ponad 1,8 mln zł rocznie.

Reklama

Co to oznacza dla wójta i mieszkańców Piątnicy?

Prezes MPWiK zaznaczył, że wystąpienie z porozumienia nie oznacza zaprzestania obsługiwania Gminy Piątnica w zakresie dostarczania wody i odbioru ścieków. Wprowadzenie sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia być może pozwoli na wypracowanie nowych, korzystniejszych zasad współpracy dla łomżyńskiej spółki.

Kilku radnych poparło ideę “negocjacji biznesowych” umowy z Gminą,  jak jednak zaznaczył prezes, zgodnie z treścią porozumienia, tylko w czerwcu możemy się tym tematem zajmować.

Reklama

- Jeśli dziś nie podejmiemy uchwały, następne spotkanie odbędzie się za rok, co przyniesie nam dużo większe straty – argumentował prezes MPWiK-u.

Zdecydowanie zaprzeczył on również słowom radnego Mariusza Tarki, który twierdził, że druga strona nic nie wie o sprawie. 

– Pan wójt jest poinformowany, rozmawiałem z nim na ten temat dwukrotnie – podkreślił prezes. – Dodatkowo wysłaliśmy oficjalne pismo z uzasadnieniem.

Za rozwiązaniem porozumienia z Gminą Piątnica głosowało 18 radnych. Mariusz Tarka był przeciwny, od głosu wstrzymali się: Wojciech Michalak i Anna Najda.

Reklama

- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nadal chce obsługiwać Gminę Piątnica. Nadal chcemy i zresztą mamy siły i środki i znamy tę sieć jak nikt inny, ponieważ obsługujemy ją od 14 lat. Chcemy nadal to robić, jakby naszą intencją jest po prostu zawarcie nowego porozumienia i to też nie na zasadzie przymuszania kogoś kolanem - dodaje prezes Borysewicz.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/06/2024 15:33
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości