Reklama

Łomża zadłużona, ale nie jest najgorzej

18/09/2015 09:30

Prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, który na łamach Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikował ranking zadłużenia jednostek samorządowych za rok 2014 wskazuje, że wzrost w 2014 roku zadlużenia samorządów ma swoje źródło głównie we wzroście poziomu inwestycji samorządowych. Jak w rankingu wypada Łomża?

W ostatnim roku dług rósł najszybciej w samorządach wojewódzkich (o prawie 10 proc.) i miastach na prawach powiatów (5 proc.), natomiast najwolniej w powiatach, gdzie niemal się nie zmienił (wzrost ledwie o 1 proc.). Autor rankingu jest zdania, że na finanse (także długi) samorządów trzeba patrzeć całościowo, uwzględniając sytuację finansową innych podmiotów komunalnych, przede wszystkim spółek wykonujących zadania lokalne.

- Dlatego od ponad 10 lat staramy się z redakcją „Wspólnoty" zbierać dane odnoszące się do zobowiązań zaciąganych przez spółki komunalne - pisze prof. Swianiewicz w krótkiej analizie swojego rankingu.

Reklama

Dzięki takiemu podejściu wydaje się, że jest to ranking, który najlepiej oddaje kondycję finansową samorządów, które dla spełnienia dość restrykcyjnych wymogów ustawy stosują różne "manewry", by część swojego zadłużenia ulokować właśnie w spółkach komunalnych.

Przechodząc do samego rankingu i miejsca w nim Łomży, trzeba stwierdzić, że sytuacja naszego miasta wcale nie wygląda tak tragicznie, jak to było przedstawiane choćby podczas ubieglorocznej kampanii wyborczej. Sąsiednie miasta na prawach powiatu w regionie czyli Suwałki i Ostrołęka, wypadają nieco gorzej.

Reklama

W tegorocznym rankingu zadłużenia uwzględniono dwa wskaźniki: zadłużenie na koniec roku 2014 wyrażone jako procent łącznych dochodów budżetowych oraz przeciętna wielkość nadwyżki operacyjnej. O ile w pierwszym wskaźniku wyższa wartość oznacza wyższy poziom zadłużenia, to w drugim wyższa pozycja to większa zdolność kredytowa samorządu.

Biorąc pod uwagę pierwszy wskaźnik Łomżę odnajdujemy na 31. miejscu wśród 48 miast na prawach powiatu z zadłużeniem na poziomie 35,86% dochodów. Wyraźnie gorzej wypadają Suwałki i Ostrołęka, które zajmuja odpowiednio 24. i 25. miejsce z zadłużeniem na poziomie 40,92% i 40,45% dochodów. Warto podkreślić, że lepsze miejsca (czyli niższe) w rankingu niż Łomża, biorąc pod uwagę wskaźnik zadłużenia, zajmuje 17 miast, z czego aż 12 to miasta leżące na Górnym Śląsku czyli w najbardziej uprzemysłowionym regionie w kraju. Warto dodać, że Łomża poprawiła swoją pozycję od 2013 roku o sześć miejsc, choć z drugiej strony i tak daleko jej do pozycji z 2008 roku, kiedy to była 45. Był to najlepszy wynik naszego miasta od 2002 roku.

Reklama

Jeśli spojrzymy na nasze miasto przez pryzmat drugiego wskaźnika czyli zdolności kredytowej w 2015 roku (tu odwrotnie niż poprzednio, wyższe miejsce jest lepsze), to wygląda to niestety nieco gorzej. Łomża zajmuje tu 28. pozycję ze wskaźnikiem 6,47%, podczas gdy Suwałki wyprzedzają nas bardzo wyraźnie i ze wskaźnikiem 10,30% są na wysokim, 13. miejscu. O wiele gorzej natomiast wypada Ostrołęka, która w rankingu jest 47. czyli przedostatnia a jej zdolność do dalszego zadłużania się jest na poziomie zaledwie 3,09% budżetu.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości