W sobotę 18 kwietnia na ulice Warszawy wyszli pracownicy oświaty. Wśród 22 tysięcy uczestników ogólnopolskiej manifestacji zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, znalazła się też 51-osobowa reprezentacja łomżyńskiego Oddziału ZNP. Protestujący domagali się m.in. zwiększenia nakładów na oświatę.
Uczestnicy manifestacji nieśli ogromne balony z napisem: "Joanna robi nas w balona" oraz transparenty z hasłami: "Żądamy zwiększenia nakładów na edukację!", "Żądamy poszanowania zawodu nauczyciela!", "Żądamy podwyżek płac!", "Żądamy dialogu!", "Stop likwidacji szkół i przedszkoli!", "Koniec z łamaniem prawa oświatowego!". Były też flagi związkowe, skrzydła husarskie, trąbki, naklejki "Razem dla edukacji".
Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się pikieta ZNP. Głos zabrali przedstawiciele ZNP, m.in. prezes Sławomir Broniarz. Przedstawiciele ZNP złożyli na ręce minister edukacji, która wyszła do manifestujących, petycję z postulatami:
Protest zakończył się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów wspólną manifestacją wszystkich branż zrzeszonych w OPZZ. Przedstawiciele protestujących branż złożyli petycję adresowaną do pani premier Ewy Kopacz na ręce ministra pracy.