„Jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej” za zniszczenia wojenne domaga się Rada Miejska Łomży.
Łomżyńscy radni zajęli się tym tematem podczas dzisiejszej sesji.
„Polska poniosła proporcjonalnie największe straty osobowe i majątkowe ze wszystkich państwa zaatakowanych przez III Rzeszę Niemiecką podczas II wojny światowej. Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia. (…) Również Miasto Łomża w trakcie II wojny światowej zostało ciężko doświadczone przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W wyniku II wojny światowej ponieśliśmy ogromne straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy także ogromne straty ludzkie” – brzmi treść uchwały.
Reklama
W dalszej części czytamy, że – w związku ze zniszczeniami - radni mają pełne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez rząd RFN „odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej” za zniszczenie:
„Rada Miejska Łomży oczekuje od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od Rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia. Polska powinna otrzymać je w imię elementarnego poczucia sprawiedliwości w imię prawdy historycznej oraz w imię rzeczywistego pojednania polsko-niemieckiego”
Reklama
Przed głosowaniem pojawiły się głosy, aby podobne stanowisko wystosować wobec Rosji – spadkobiercy Związku Radzieckiego.
- Nie bać się pana Putina, może go niedługo nie będzie – mówił radny Nadolny. – Przyjdzie czas i na ruskich – mówił z kolei radny Andrzej Grzymała.
Ostatecznie za przyjęciem stanowiska było 18 radnych, wstrzymała się 1 osoba. Głosowało 19 osób.
Prośba o podjęcie działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia za straty wojenne wpłynęła do rady od wojewody podlaskiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Niewykluczone, że w przyszłości radni podejmą też stanowisko związane z ewentualnym zadośćuczynieniem od strony rosyjskiej.