Reklama

Łomżyńska parafia inwestuje w nowe organy

13/12/2024 10:15

W Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przy ul. Poznańskiej w Łomży prawdopodobnie zabrzmią już niebawem nowe organy. O realizację inwestycji zabiega sam proboszcz, ale także jego parafianie oraz sołtysi wsi przynależących do tego Kościoła.

Muzyka zajmuje znaczące miejsce w liturgii Kościoła, a tym samym w jego wyznaniu wiary. Wykonywane w trakcie mszy pieśni łączą zgromadzony lud, pomagając mu w modlitwie. Oprócz głosów wiernych najważniejszym instrumentem w liturgii są organy, których brzmienie jest podobne do głosu ludzkiego, a których głównym zadaniem jest podtrzymywanie śpiewu, co ułatwia udział w czynnościach liturgicznych i przyczynia się do jeszcze głębszego zjednoczenia wiernych.

Organy stanowią zatem nieodzowny element wyposażenia każdego kościoła. I chociaż te piszczałkowe są bardzo często poza zasięgiem niejednej parafii, to proboszczowie starają się je zastąpić organami cyfrowymi, tak aby w trakcie mszy zapewniony był akompaniament liturgiczny.

Reklama

Kwotę oscylującą w granicach 80 tys. zł na wymianę starych organów chce aktualnie przeznaczyć proboszcz Parafii pw. NMP Częstochowskiej w Łomży. I chociaż suma ta dla niektórych wydaje się być duża, to jest raczej znikoma w porównaniu do wysokości środków, jakie trzeba przeznaczyć na zakupienie piszczałek. Bardzo często kosztują one bowiem w granicach 300 – 400 tys. zł., a ich cena dochodzi nawet do 1 mln zł.

Z informacji przekazywanych przez proboszcza ks. Pawła Bejgera na zakupienie nowych organów udało się już zebrać około 30 tys. złotych. Sporo jeszcze brakuje, chociaż obserwując zaangażowanie parafian oraz sołtysów wsi podległych tej Parafii przedsięwzięcie powinno zakończyć się sukcesem. Potwierdzeniem tego są, takie jak poniższy, wpisy pojawiające się w mediach społecznościowych, zachęcające mieszkańców do aktywnego udziału w zbiórce środków na nowy instrument, który do łomżyńskiej parafii ma przyjechać prosto z Włoch.

Reklama

Drodzy mieszkańcy Konarzyc, wierni Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jak już pewnie wiecie w Naszym kościele na ul. Poznańskiej w Łomży rozpoczęła została inwestycja związana z wymianą organów. Dotychczasowe lata świetności mają już za sobą. Nowe, pięknie brzmiące organy zapewnią wyjątkowy nastrój i  przebieg wszelkich uroczystości w naszym kościele. Zachęcam Wszystkich, którzy są w stanie, do wsparcia tej jakże ważnej inicjatywy. Zróbmy to dla nas samych, naszych dzieci i przyszłych pokoleń - czytamy we wpisie, który pojawił się na profilu społecznościowym Sołectwa w Konarzycach.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/12/2024 10:27
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości