Reklama

„Łomżyński Flis” z wizytą na II. Festiwalu Wisły [FOTO]

19/08/2018 08:42

Organizatorzy Festiwalu Wisły w Toruniu zdecydowali się wystąpić do zarządu LOT ZŁ z zaproszeniem do udziału w tym ogólnopolskim wodniackim spotkaniu, promującym wielowiekowe kulturowe znaczenie Wisły i jej dopływów, jako ważnego czynnika rozwoju społecznego i gospodarczego.

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska w ramach swojej statutowej działalności wdrożyła w br. działania związane z wykorzystywaniem Narwi jako atrakcyjnego szlaku turystycznego. Stowarzyszenie zwodowało w tym celu tratwę, która z powodzeniem promując 600 lat jubileuszu Łomży, wzięła udział w 23. Mistrzostwach Polski w pływaniu na byle czym w Augustowie. Działanie to zostało spostrzeżone i docenione m. innymi przez organizatorów tegorocznego Festiwalu Wisły, którzy zdecydowali się wystąpić do zarządu LOT ZŁ z zaproszeniem do udziału w tym ogólnopolskim wodniackim spotkaniu, promującym wielowiekowe kulturowe znaczenie Wisły i jej dopływów, jako ważnego czynnika rozwoju społecznego i gospodarczego.

Stowarzyszenie w tym szczególnym dla Łomży rocznicowym roku podejmując się tego wyzwania, podjęło decyzję o swoim udziale w II. Festiwalu Wisły w Toruniu poprzez prezentację wielotysięcznej festiwalowej publiczności jednostki pływającej nawiązującej w symboliczny sposób do historii naszego grodu, jak również prowadząc na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim „lądowy” mobilny Punkt Informacji Turystycznej.

Reklama

Narodziny „Łomżyńskiego Flisu”

Z uwagi na potrzebę dostosowania dotychczasowej konstrukcji tratwy i przekształcenia jej w „statek wodny” zdolny do samoistnego pływania po Wiśle, zostały wzmocnione i podniesione przez członków LOT ZŁ jego burty, jak również zakupiony został spalinowy silnik ze specjalnym rzecznym napędem typu „long tail”. Kierując się przepisami prawa, jednostka została oficjalnie zarejestrowana oraz zyskała nazwę przywołującą „życiową” dla Łomży rolę Narwi i Wisły, w historycznym tworzeniu zrębów zamożności miasta i jego wspólnoty. Stowarzyszenie wystąpiło również z powodzeniem do Prezydenta Łomży i wybranych sponsorów o wsparcie tej niecodziennej formy promocji miasta, która wymagała podjęcia się lądowego transportu jednostki do Torunia oraz zapewnienia dwudniowego pobytu w nim przedstawicieli LOT ZŁ.

Reklama

Festiwal Wisły nośną marką promocyjną

Druga już edycja tej ogólnopolskiej imprezy, która przypomina o walorach Wisły i jej roli dla historii i rozwoju położonych nad nią miast, wystartowała 11 sierpnia br. na Przystani Wodnej we Włocławku, by poprzez Nieszawę, Ciechocinek i Osiek dotrzeć 14 sierpnia br. do Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.

Bulwar na dwa kolejne dni zamienił się w prawdziwe miasteczko, w którym bardzo licznie przybyli widzowie mogli zobaczyć pokazy rzemiosła związanego z Wisłą (szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo) oraz różnorodne degustacje kulinarne w ramach konkursu "Nadwiślańskie Smaki". W festiwalowym maratonie atrakcji wiślanych nie zabrakło również flisaków i widowiskowych parad rzecznych historycznych jednostek rzecznych, przeglądu Piosenki Żeglarskiej "Szkuta" i Kapel Weselnych. Program wypełniony był także licznymi konkursami dla publiczności, przechodem linoskoczka nad Wisłą, a także rejsami tradycyjnymi drewnianymi łódkami, szkutami, galarami i batami. 15. sierpnia w dniu kulminacji festiwalu ochotnicy w eskorcie ratowników WOPR, policji wodnej i straży pożarnej brali udział w pokonaniu wpław Wisły, a w składzie kilku wikińskich załóg, polscy wikingowie podjęli udaną próbę pokonania światowego rekordu prędkości łodzi wikińskich. Całość imprezy festiwalowej zwieńczyło wieczorne efektowne widowisko światło-dźwięk.

Reklama

Wiślany chrzest „Łomżyńskiego Flisu”

Rzeczna jednostka pływająca dla której armatorem stał się LOT ZŁ, w sposób bardzo udany zaprezentowała się tysiącom zgromadzonym widzów. Po zwodowaniu jej na Przystani AZS, załoga w składzie: Wojciech Winko, Ryszard Krajewski oraz sternik - Wojciech Danielewski, dokonała długiego próbnego - „pod prąd” rzecznego rejsu, by na koniec za zgodą organizatorów zarzucić cumę w reprezentacyjnej części Filadelfijskiego Bulwaru. Ulokowany w centralnej części festiwalowego jarmarku - tuż obok namiotu organizatorów, prowadzony przez LOT ZŁ mobilny Punkt Informacji Turystycznej odwiedziło około 600 gości, dla których zostało wydanych prawie 2000 tysiące egzemplarzy map, folderów, przewodników i wydawnictw, związanych z obchodami 600-lecia Łomży. Wielką furorę wśród odwiedzających zrobił Quiz wiedzy o Łomży z nagrodami, w którym udział wzięło około 50 uczestników, z których znakomita większość wypełniła go bezbłędnie.

Reklama

Zarząd stowarzyszenia pozyskał od okolicznych przewodników turystycznych i organizatorów turystyki szereg kontaktów i zapytań, w sprawie możliwości i warunków realizacji w Łomży wycieczek turystycznych. Zostały również nawiązane partnerskie więzy z Kujawsko-Dobrzyńską Organizacją Turystyczną, której prezesi postanowili w najbliższym czasie zaplanować merytoryczne spotkanie. Zaprezentowany w trakcie festiwalu „Łomżyński Flis” oraz stoisko informacji turystycznej spotkały się z wieloma pozytywnymi komentarzami oraz osobistymi gratulacjami od dyrektora festiwalu Marcina Karasińskiego.

Pobyt w Toruniu zakończył wiślany rejs „Łomżyńskiego Flisu” do miejskiej Przystani Zimowej, gdzie organizatorzy zapewnili jednostkom – uczestnikom festiwalu, pomoc dźwigu w ulokowaniu łodzi na środkach transportu lądowego.

Reklama

Zarząd LOT ZŁ wyraża wdzięczność władzom Łomży, pracownikom i dyrekcji MOSIR Łomża oraz firmie Auto-Trans GWARDIAK za wydatne wsparcie zamierzenia, promującego historię oraz atrakcje turystyczne Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.

/LOT ZŁ/

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości