Reklama

Łomżyńskie drogi coraz bezpieczniejsze

18/04/2014 09:10

Zmniejszająca się liczba wypadków i ich ofiar oraz stablizacja liczby odnotowanych kolizji, to najważniejsze wnioski wynikające z Analizy bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego za rok 2013 w
Łomży. Wyraźny spadek liczby zdarzeń drogowych wystąpił szczególnie na skrzyżowaniach i ulicach, na których zainwestowano w zmiany w organizacji ruchu.

W opracowaniu przygotowanym przez Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego Andrzeja Karwowskiego zawarta została szczegółowa analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Łomży.

Jednym z najważniejszych parametrów w tym opracowaniu jest liczba wypadków i kolizji drogowych oraz sposoby oddziaływania na tę liczbę. Według przytoczonych danych liczba wypadków na ulicach miasta
systematycznie maleje. W stosunku do roku 1999 spadek liczby wypadków w roku 2013 wynosi aż 67%. Największy spadek odnotowany został po przejęciu w zarząd przez Prezydenta Miasta dróg krajowych,
wojewódzkich i powiatowych i po wprowadzeniu kilku istotnych zmian w organizacji ruchu. Chodzi tu głównie o ulicę Wojska Polskiego, Aleję Legionów, skrzyżowanie Piłsudskiego z Zawadzką i Sikorskiego z Nowogrodzką. Co ważne, tendencja spadkowa jest trwała i utrzynuje się w całym analizowanym okresie, co potwierdzają dane o liczbie ofiar. Wpływ na bezpieczeństwo ma również zwiększenie natężenia ruchu co powoduje zmniejszenie średnich prędkości i powoduje, że potencjalne wypadki są kwalifikowane jako kolizje.

Reklama

Z kolei liczba zarejestrowanych kolizji wzrastała systematycznie w latach 2001 - 2007. W kolejnym okresie, do roku 2013, widoczna jest tendencja do stabilizacji liczby kolizji, pomimo znacznego
pogorszenia warunków ruchu na głównych ulicach. Zwiększenie liczby kolizji jest typowym zjawiskiem mającym miejsce przy wzroście natężenia ruchu.

Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są skrzyżowania, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń, w których obrażenia odnosi największa liczba osób. Obecnie, po przebudowie najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań i po zmianach w organizacji ruchu, nie można wskazać skrzyżowań szczególnie niebezpiecznych. Wypadki rozkładają się równomiernie na obszarze całego miasta. Choć wyraźny
spadek liczby zdarzeń drogowych wystąpił szczególnie na skrzyżowaniach i ulicach, gdzie wprowadzono zmiany w organizacji ruchu, to tam, gdzie takich zmian nie dokonano nie następuje widoczny wzrost
notowanych zdarzeń. Zdaniem autora opracowania wskazuje to na potrzebę dalszego działania polegającego na przebudowie ulic i skrzyżowań w mieście i wprowadzania takich zmian, które skutkować będą dalszym zmniejszaniem liczby zdarzeń drogowych.

Reklama

Andrzej Karwowski wskazuje również w jaki sposób można osiągnąć jeszcze większą poprawę bezpieczeństwa. Pierwszym elementem jest budowa obwodnicy miasta w celu wyprowadzenia z Łomży ruchu tranzytowego. Kolejnym jest rozbudowa podstawowego układu drogowego miasta - budowa nowych połączeń, co wpłynie na zmniejszenie natężenia ruchu na istniejących ulicach. Znaczenie ma również modernizacja systemów sygnalizacji świetlnej, głównie w ciągu ulicy Wojska Polskiego. Naczelnik proponuje także przebudowę skrzyżowań na małe ronda - tem gdzie spełnione będą warunki przepustowości oraz wprowadzanie nowoczesnych systemów sterowania ruchem drogowym, w tym pełnej koordynacji sygnalizacji na głównych ciągach, monitorowania ruchu i dostosowywania systemu do zmiennych obciążeń.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości