Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, muszą uczyć się teraz w trybie mieszanym. To jedna ze zmian wprowadzonych w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.
Od dzisiaj (19.10) uczniowie szkół ponadpodstawowych ze strefy żółtej musieli przejść na naukę w systemie mieszanym. Część uczniów z danej szkoły ma zajęcia stacjonarne, a pozostali uczą się zdalnie. To jedno z rozwiązań zapowiedzianych w ubiegły czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jakie rozwiązania zastosowano w Łomży? Niektóre szkoły przeszły na pracę hybrydową w cyklu tygodniowym, inne wybrały cykl dwutygodniowy.
Cykl tygodniowy od 19.10 do 23.10 zastosowało I Liceum Ogólnokształcące (obecnie uczą się klasy I i III), II Liceum Ogólnokształcące (uczą się klasy I i II po szkole podstawowej), Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 (uczą się klasy I i maturalne; zajęcia praktyczne odbywają się w trybie stacjonarnym niezależnie od tego, w jakim trybie pracuje dana klasa), a także Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 (uczą się klasy I, III i IV technikum, klasy I i III szkół branżowych; wszystkie zajęcia w CKZiU odbywają się w trybie stacjonarnym).
Cykl dwutygodniowy od 19.10 do 30.10 zastosowano w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 (uczą się klasy I, III i IV), Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 (uczą się klasy II, III i IV) oraz w III Liceum Ogólnokształcącym (uczą się klasy I i III).
W przypadku Zespołu Szkół Akademickich sytuacja wygląda następująco: klasy I i II Akademickiej Szkoły Ponadpodstawowej - nauczanie zdalne od 19.10 do 23.10, klasy pierwsze i drugie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego - nauczanie zdalne od 26.10 - 30.10, klasy trzecie i czwarte uczą się w trybie stacjonarnym.
Szkoły ponadpodstawowe – w zależności od tego, na jakim znajdują się terenie – funkcjonują albo zdalnie (czerwona strefa), albo w systemie mieszanym (żółta strefa.). Przedszkola i szkoły podstawowe funkcjonują tak jak dotychczas, chyba że w danej szkole czy przedszkolu decyzją sanepidu forma nauki zostanie czasowo zmieniona.