Reklama

Mały Płock zaprasza na wyjątkowy odpust i Wędrujące Madonny

28/04/2026 07:32
MAJ03

Sanktuarium Matki Pocieszenia w Małym Płocku godz: 12:00

W Sanktuarium Matki Pocieszenia w Małym Płocku pielęgnowana jest wyjątkowa tradycja religijna. Jest ona unikatem w skali nie tylko naszej diecezji, ale całej Polski. „Wędrujące Madonny”, bo taka właśnie jest jej nazwa to wydarzenie ściśle związane z obchodami odpustu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz rocznicą ustanowienia Sanktuarium.

Już niebawem, 3 maja o godz. 12.00 w Sanktuarium w Małym Płocku będzie miał miejsce wielki odpust Matki Bożej Królowej Polski. W godzinie Anioła Pańskiego ulicami tej miejscowości i wszystkich wsi przejdą Madonny.

Każda wieś i ulica Małego Płocka posiada kopię obrazu Czarnej Madonny, które każdego roku przechowuje według ustalonej kolejności inna rodzina. To właśnie tam przez cały rok gromadzą się mieszkańcy na nabożeństwach majowych, październikowych oraz wypominkach za zmarłych w listopadzie.

Kulminacją tej tradycji jest właśnie dzień odpustu, odbywający się 3 maja. Dokładnie o godzinie 12:00, w porze modlitwy Anioł Pański, feretrony Maryjne (obustronne obrazy) opuszczają domy i wyruszają w uroczystej procesji. Przemierzają ulice, pola i drogi, by dotrzeć do kościoła parafialnego, gdzie znajduje się czczony wizerunek Matki Boskiej Małopłockiej, zwanej także Panią Małopłocką. Są one uroczyście wprowadzane do świątyni przy dźwiękach dzwonów i modlitwie pielgrzymów.

Reklama

„Wędrujące Madonny” to nie tylko religijny rytuał, ale także ważny element lokalnej tożsamości. Tradycja ta łączy ludzi i przypomina o znaczeniu wspólnej modlitwy oraz duchowego dziedzictwa.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/04/2026 07:32
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości