Państwowa Komisja Wyborcza wręczyła dzisiaj zaświadczenia o wyborze senatorom X kadencji. Dokument odebrał również Marek Komorowski, wybrany na senatora z okręgu łomżyńsko-suwalskiego.
Zaświadczenia nowo wybranym senatorom wręczał przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz, który podkreślił, że losy Senatu w Polsce zawsze były związane z wolną Ojczyzną. Życzył też senatorom, aby rzetelnie i sumiennie wykonywali obowiązki wobec narodu. Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji i zaprzysiężenie nowych senatorów odbędzie się 12 listopada.
Zaświadczenie o wyborze odebrał też Marek Komorowski - kandydat Prawa i Sprawiedlwości, który uzyskał mandat senatora w okręgu nr 59 (łomżyńsko-suwalskim). Na Komorowskiego oddano 111 737 głosów, czyli 58,17 proc.
Z informacji publikowanych przez ogólnopolskie media wynika, że w sprawie wyborów w okręgu nr 59 wpłynęło co najmniej 5 protestów do Sądu Najwyższego. Wszystko przez to, że Marek Komorowski, który zdobył mandat senatora, został wpisany na listę po śmierci Kornela Morawieckiego, a skarżący wskazują, że stało się to w nieregulaminowym terminie - śmierć pierwotnego kandydata PiS nastąpiła w 13. dniu przed dniem wyborów (30 września). Protesty złożyli pełnomocnicy Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale także wyborcy. To właśnie Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy senator z naszego okręgu został wybrany zgodnie z prawem.
Układ sił w Senacie przedstawia się następująco: PiS uzyskał 48 mandatów Senacie, KO - 43 mandaty, PSL - 3, a KW SLD - dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski oraz Stanisław Gawłowski. Trzej ostatni kojarzeni są z ugrupowaniami opozycyjnymi, co oznacza, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem w Senacie dysponują większością 51 głosów.
fot. PKW