W związku ze zwołaniem na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Łomży, której głównym punktem ma być informacja Prezydenta Miasta Łomża na temat planowanych wniosków o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład, poprosiliśmy ratusz o komentarz.
Wynika, że oprócz dalszej realizacji nadnarwiańskich bulwarów, o czym prezydent mówił już podczas odbierania symbolicznego czeku z dofinansowaniem z Funduszy Norweskich, łomżyński samorząd zamierza zgłosić jeszcze 2 zadania: termomodernizację Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich oraz budowę siedziby Przedszkola Publicznego nr 5.
Warto podkreślić, że od 2 do 30 lipca trwa pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków. W jej trakcie każdy samorząd może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie. Jeden nie ma kwotowego ograniczenia finansowego, kolejne nie mogą przekroczyć odpowiednio 30 mln zł i 5 mln zł.
Trzeba dodać, że dofinansowanie jest możliwe tylko dla nierozpoczętych inwestycji. Ponadto inwestycja powinna być już zaplanowana w taki sposób, żeby w terminie 6 miesięcy od otrzymania promesy wstępnej rozpoczęło się postępowanie przetargowe na jej realizację.