Jest projekt uchwały, która ma zlikwidować możliwość przyznawania bonifikaty przy sprzedaży lokali komunalnych. W uzasadnieniu czytamy, że konieczne jest ustalenie zasad, zgodnie z którymi "Miasto Łomża będzie dbać o zasoby tego rodzaju, a nie pozbywać się ich za kwotę dużo niższą niż wartość rynkowa".
Aktualnie sprzedaż lokali komunalnych w Łomży odbywa się z udzieleniem bonifikaty w wysokości 70% wartości lokalu. Teraz ma się to zmienić. Z prośbą o przyjęcie stosownego projektu uchwały zwrócił się prezydent miasta.
"Analizując aktualną sytuację mieszkaniową w Mieście Łomża, uważam, że zaistniała konieczność zmiany obowiązującej w tym zakresie praktyki i ustalenia nowych zasad, zgodnie z którymi Miasto Łomża będzie dbać o zasoby tego rodzaju, a nie pozbywać się ich za kwotę dużo niższą niż wartość rynkowa. W celu ograniczenia wykupu lokali komunalnych przez najemców Prezydent Miasta Łomża proponuje rezygnację z udzielania bonifikaty przy sprzedaży lokali mieszkalnych. Warto podkreślić, że w Mieście Łomża istnieje duży problem związany z niedoborem mieszkań komunalnych, a czas oczekiwania na wynajem gminnego lokalu mieszkalnego jest bardzo długi. Sprzedaż lokali komunanych z bonifikatą jest główną przyczyną zmniejszenia się gminnego zasobu mieszkaniowego, a im mniejszy zasób tym mniejsze możliwości udzielenia pomocy mieszkaniowej osobom, które jej potrzebują" - czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego.
W uzasadnieniu czytamy, że na skutek wzmożonej sprzedaży nieruchomości komunalnych pogorszeniu ulega struktura zasobów komunalnych lokali mieszkaniowych, w tym także ściągalność czynszów najmu, gdyż wykupowane są lokale niezadłużone i w relatywnie lepszym stanie technicznym
"Z obserwacji wynika, że z wykupu z bonifikatą korzystają również osoby, które nie są w najgorszej sytuacji ekonomicznej i stać byłoby je na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych na warunkach rynkowych. Preferencyjny wykup lokali możliwy jest z uwagi na przydział mieszkania komunalnego na rzecz poprzedników prawnych sprzed kilkudziesięciu lat, który dokonywany był zupełnie innych warunkach ekonomiczno-społecznych."
Obecnie Miasto prowadzi sprzedaż lokali komunalnych w 59 nieruchomościach, gdzie utworzony zostały Wspólnoty Mieszkaniowe, w których udział posiada Miasto Łomża. Poza dwoma blokami wspólnotami administruje MPGKiM. We wspólnotach tych znajduje się 2318 lokali mieszkalnych, z czego 688 lokali stanowi własność Miasta. Pozostała część (1650) stanowi własność osób fizycznych, które nabyły lokale bezpośrednio od miasta lub już po wykupie przez głównego najemcę.

Obecnie cały zasób mieszkaniowy Miasta liczy 977 lokali mieszkalnych. Na liście przydziału znajduje się 238 rodzin. Na umieszczenie na ww. listę oczekuje 641 rodzin lub osób, na najem socjalny lokalu 71 osób, a na lokale tymczasowe 47 osób. Na przydzielenie mieszkań czeka łącznie 997 rodzin.
Poniżej ilościowe zestawienie przydziału lokali mieszkalnych od 2018 roku:

W uzasadnieniu czytamy, że w obecnym stanie finansowym miasta, który nie daje możliwości zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych, należy poddać pod rozwagę zasadność sprzedaży lokali komunalnych.
"Osoba wykupująca lokal mieszkalny z bonifikatą otrzymuje podwójną pomoc od Miasta Łomża, najpierw w momencie przydziału mieszkania, kiedy umożliwia się jej korzystanie z lokalu jedynie przy ponoszeniu kosztów jego utrzymania i preferencyjnej opłaty czynszu, a następnie w momencie sprzedaży za cenę obniżoną o równowartość bonifikaty. W zestawieniu z okolicznością, że na liście oczekujących na mieszkania komunalne jest 238 rodzin, a na umieszczenie na liście oczekuje 641 rodzin, fakt podwójnej pomocy może budzić uzasadnione wątpliwości co do racjonalnej gospodarki i równego traktowania mieszkańców" - czytamy.
Projektem radni powinni zająć się na następnej sesji. Szczegóły tutaj