Czy miasto pozyska dodatkowe środki z Ministerstwa Kultury na rozbudowę siedziby Filharmonii Kameralnej? Jak twierdzi prezydent Mariusz Chrzanowski po swojej wizycie w Warszawie, jest to całkiem realne. Środki mają pochodzić z przyszłorocznej rezerwy ministra.
Pod koniec września Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski udał się do stolicy, by w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozmawiać na temat dotacji na dalszy remont Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Włodarz miasta nad Narwią spotkał się z dyrektorami departamentów - Wiktorem Jędrzejcem (Szkolnictwo Artystyczne i Edukacja Kulturalna) oraz Karoliną Tylus-Sową (Fundusze Europejskie).
Pierwszy etap remontu łomżyńskiej filharmonii zakończył się w ubiegłym roku. W 2014 r. Miasto złożyło wniosek o kolejną dotację na rozbudowę obiektu przy ul. Nowej 2. Wniosek został zatwierdzony pozytywnie, jednak ministerstwo przyznało na ten cel środki w wysokości jedynie 1 mln zł. Warunkiem zaś rozliczenia dotacji jest zakończenie tej inwestycji z pozwoleniem na użytkowanie budynku. Oznacza to, że Miasto musi zrealizować projekt w całości, czyli pokryć z własnych środków kwotę oscylującą w granicach 6,5 mln zł. - Nie stać nas na taki koszt – zapowiadał już wcześniej Mariusz Chrzanowski.
Podczas spotkania Prezydent oznajmił, iż Miasto nie jest w stanie zrealizować tej inwestycji na aktualnych warunkach, dopytując jednocześnie o możliwość większego dofinansowania. Przedstawiciele ministerstwa poinformowali, że istnieje realna szansa pozyskania dotacji drogą decyzji ministra z tzw. rezerwy. Tegoroczna pula środków została już wykorzystana, ale na początku przyszłego roku można będzie ubiegać się o kolejne. - Stosowne dokumenty zostaną na pewno przygotowane. Będziemy starać się o taką dotację i liczymy na przychylność ministerstwa – oznajmia włodarz miasta, który w tym celu planuje odbyć bezpośrednią rozmowę z ministrem.
Dyrektorzy departamentów bardzo pozytywnie odnieśli się do kwestii inwestowania w kulturę w miastach, które nie są siedzibami województw. Doceniali również fakt, że Prezydent osobiście podejmuje takie działania, podkreślając, że takie inicjatywy należy wspierać.