Reklama

Miasto pozyska środki na łomżyńską filharmonię?

13/10/2015 05:09

Czy miasto pozyska dodatkowe środki z Ministerstwa Kultury na rozbudowę siedziby Filharmonii Kameralnej? Jak twierdzi prezydent Mariusz Chrzanowski po swojej wizycie w Warszawie, jest to całkiem realne. Środki mają pochodzić z przyszłorocznej rezerwy ministra.

Pod koniec września Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski udał się do stolicy, by w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozmawiać na temat dotacji na dalszy remont Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Włodarz miasta nad Narwią spotkał się z dyrektorami departamentów - Wiktorem Jędrzejcem (Szkolnictwo Artystyczne i Edukacja Kulturalna) oraz Karoliną Tylus-Sową (Fundusze Europejskie).

Pierwszy etap remontu łomżyńskiej filharmonii zakończył się w ubiegłym roku. W 2014 r. Miasto złożyło wniosek o kolejną dotację na rozbudowę obiektu przy ul. Nowej 2. Wniosek został zatwierdzony pozytywnie, jednak ministerstwo przyznało na ten cel środki w wysokości jedynie 1 mln zł. Warunkiem zaś rozliczenia dotacji jest zakończenie tej inwestycji z pozwoleniem na użytkowanie budynku. Oznacza to, że Miasto musi zrealizować projekt w całości, czyli pokryć z własnych środków kwotę oscylującą w granicach 6,5 mln zł. - Nie stać nas na taki koszt – zapowiadał już wcześniej Mariusz Chrzanowski.

Reklama

Podczas spotkania Prezydent oznajmił, iż Miasto nie jest w stanie zrealizować tej inwestycji na aktualnych warunkach, dopytując jednocześnie o możliwość większego dofinansowania. Przedstawiciele ministerstwa poinformowali, że istnieje realna szansa pozyskania dotacji drogą decyzji ministra z tzw. rezerwy. Tegoroczna pula środków została już wykorzystana, ale na początku przyszłego roku można będzie ubiegać się o kolejne. - Stosowne dokumenty zostaną na pewno przygotowane. Będziemy starać się o taką dotację i liczymy na przychylność ministerstwa – oznajmia włodarz miasta, który w tym celu planuje odbyć bezpośrednią rozmowę z ministrem.

Dyrektorzy departamentów bardzo pozytywnie odnieśli się do kwestii inwestowania w kulturę w miastach, które nie są siedzibami województw. Doceniali również fakt, że Prezydent osobiście podejmuje takie działania, podkreślając, że takie inicjatywy należy wspierać.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości