Reklama

Młodych mam coraz mniej. Na dziecko decydujemy się po trzydziestce.

26/05/2014 06:40

Jeszcze dwanaście lat temu znaczącą grupę mam stanowiły kobiety między 20 a 24 rokiem życia. Dziś ten wskaźnik przesunął się co najmniej o pięć lat- wynika z danych obejmujących całe województwo podlaskie, zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny.

Dziś to przede wszystkim poszukiwanie stabilizacji zawodowej i życiowej sprawia, że decyzję o dziecku odkładamy na późniejszy czas.

Jeszcze w 2002 roku, jak wynika na z danych zgromadzonych przez GUS, na urodzenie dziecka między 20. a 24. rokiem życia zdecydowało się w województwie podlaskim ponad 3,2 tys. kobiet. Mam między 25. a 29. rokiem życia było tylko trochę więcej- 3,9 tys.

Badania powtarzane dwa lata temu przynoszą zupełnie inny obraz macierzyństwa. Decyzję o urodzeniu dziecka między 20. a 24. rokiem życia podjęło tylko 1,9 tys. mieszkanek województwa. Ponad 4,2 tys. kobiet na macierzyństwo zdecydowało się kilka lat później (przed ukończeniem 29. roku życia).

Reklama

Wyraźnie rośnie też grupa mam "po trzydziestce". W 2012 roku kobiet, które urodziły dziecko między 30. a 34. rokiem życia było ponad 3 tysiące- o prawie tysiąc więcej, niż dwanaście lat temu.

Z danych GUS-u wynika, że na mieszkankę województwa podlaskiego przypada 1,23 dziecka- t o jeden z najniższych wskaźników dzietności w kraju.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości