Katarzyna Pawelczyk (I LO), Diana Grzymała (I LO) i Adam Iwanowski (I LO) to uczniowie łomżyński liceów, którzy chcą zorganizować i przeprowadzić prawybory prezydenckie na terenie wszystkich szkół średnich w Łomży. Na sam pomysł wpadli podczas spotkania towarzyskiego.
Na dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu młodzi mieszkańcy Łomży poinformowali, że pod koniec marca, na kilka tygodni przed planowanymi wyborami prezydenckimi w Polsce, przy udziale i pomocy dyrekcji szkół średnich chcą przeprowadzić głosowanie. Już dziś planują wysłać informacje do dyrektorów placówek z prośbą o poparcie idei.
Jak mówili na spotkaniu, celem akcji, w którą włączył się Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, jest propagowanie udziału w wyborach i pokazanie, że każdy ważny głos jest ważny.
- Zwykliśmy mawiać, że polityka to nie nasz problem, jednak polityka ma duży wpływ na nasze życie, a my mamy wpływ na politykę. Te prawybory mają służyć temu, by młodzież nauczyła się świadomie głosować i podejmować decyzje w celu poprawy sytuacji w kraju – mówiła na konferencji Diana Grzymała z I LO.
Młodzi działacze jednocześnie na wszelki możliwy sposób chcą uniknąć kontrowersji przy głosowaniu. Każda karta ma być znaczona pieczęcią placówki, nad wszystkim mają czuwać komisje wyborcze powołane w każdej ze szkół. W razie niejasności każdy będzie mógł przeliczyć głosy.
Nie wiadomo jeszcze czy pomysł z prawyborami prezydenckimi w ramach tej inicjatywy zorganizowany będzie również w łomżyńskich szkołach wyższych.