Reklama

Młodzi chcą zmian? Przedstawiciele młodzieży zasiądą w swojej radzie

23/12/2015 08:24

Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży jest głównym celem powołania Młodzieżowej Rady Miasta Łomży jako organu konsultacyjnego i opiniodawczego dla organów samorządu Miasta Łomży w sprawach dotyczących środowiska młodzieży. Projekt odpowiedniej uchwały został przygotowany na najbliższą sesję Rady Miejskiej Łomży.

Wyjątkowo we wtorek, a nie jak zwykle we środę odbędzie się najbliższa sesja Rady Miejskiej Łomży. Głównym powodem zwołania drugiej już sesji w grudniu jest uchwalenie budżetu miasta na 2016 rok, ale radni zajmą się także innymi ważnymi sprawami. Jedną z nich jest powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Łomży, która swoją pracę rozpocznie w przyszłym roku.

Młodzieżowa Rada ma być reprezentacją młodzieży uczącej się na terenie Miasta Łomży i mieć charakter konsultacyjny i opiniodawczy dla organów samorządu Miasta Łomży w sprawach dotyczących młodzieży. Młodzieżowa Rada ma też być wolna od powiązań z jakąkolwiek partią polityczną. Jak zakłada projekt statutu, kadencja Młodzieżowej Rady trwać będzie 2 lata, licząc od dnia wyboru. Podstawą pracy Młodzieżowej Rady będzie społeczna praca jej członków. Członkostwa w Młodzieżowej Radzie nie można będzie łączyć z mandatem radnego.

Reklama

W kompetencjach Młodzieżowej Rady znajdą się:

Opiniowanie, na wniosek Prezydenta, projektów uchwał Rady Miejskiej Łomży regulujących sprawy mające wpływ na warunki rozwoju młodzieży. Inicjowanie przedsięwzięć dotyczących życia młodzieży w Łomży, w szczególności w zakresie nauki, kultury i sportu, w tym dyskusji, imprez i spotkań młodzieżowych; Współpraca z samorządami uczniowskimi i organizacjami młodzieżowymi, innymi Młodzieżowymi Radami Gmin; Podejmowanie interwencji w przypadku zagrożenia praw ucznia; Proponowanie działań mających na celu walkę z dyskryminacją oraz wykluczeniem społecznym młodzieży. Współpraca z Radą Miejską poprzez udział przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady w sesjach Rady Miasta i obradach jej komisji, w szczególności na których omawiane są sprawy dotyczące środowiska młodzieży; Reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych.

Młodzieżowa Rada składać się będzie, identycznie jak Rada "dorosła", z 23 radnych reprezentujących uczniów szkół oraz studentów uczelni wyższych funkcjonujących na terenie Miasta Łomży. Wybory do Młodzieżowej Rady odbywać się będą w publicznych gimnazjach i publicznych szkołach ponadgimnazjalnych z wyłączeniem szkół dla dorosłych oraz w uczelniach wyższych działających na terenie miasta Łomży. Czynne i bierne prawo wyborcze przysługiwać będzie uczniom i studentom tych szkół.

Reklama

Prezydent na czas kadencji Młodzieżowej Rady może powołać Rzecznika Młodzieży, którego zadaniem będzie pomoc Młodzieżowej Radzie w realizacji wyznaczonych celów. Rzecznik Młodzieży ma pełnić swoją funkcję społecznie.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości