Reklama

Mobilne laboratorium dla łomżyńskiej straży miejskiej

24/01/2024 14:19

Miasto Łomża, znane jako jedno z "zielonych płuc Polski", zmaga się z poważnym problemem zanieczyszczenia powietrza. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska, Łomża zajęła 5 miejsce od końca wśród 375 europejskich miast z najgorszą jakością powietrza. Ta zaskakująca statystyka podkreśla pilną potrzebę działań mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście.

W odpowiedzi na tę sytuację, podczas listopadowej sesji, ówczesny zastępca prezydenta Łomży, Andrzej Garlicki ogłosił, że miasto zakupi tzw. smogobus, wykorzystując środki z funduszy norweskich. Smogobus to mobilne laboratorium, które jest wyposażone w nowoczesny sprzęt do pomiarów poziomu zanieczyszczeń. 

W ciągu ostatniego roku Straż Miejska w Łomży przeprowadziła 175 kontroli palenisk, z czego w 17 przypadkach nałożono mandaty karne, a w jednym przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Większość kontroli (156) przebiegła bez uwag.

Reklama

Zainteresowanie smogobusem w Łomży wzrosło po obserwacji jego efektywności w Białymstoku, gdzie pojazd jest używany przez straż miejską od sześciu lat. Radni Waldemar Cieślik, Marcin Dębek, Andrzej Podsiadło oraz komendant łomżyńskiej Straży Miejskiej, Paweł Żebrowski, mieli okazję zobaczyć działanie tego pojazdu w 2021 roku.

Smogobus, który ma być dostarczony do Łomży, będzie nowym pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, oznakowanym jako radiowóz i wyposażonym w sygnalizację świetlno-dźwiękową. Pojazd będzie przystosowany do przewozu trzech osób i wyposażony w zaawansowane urządzenia do monitorowania jakości powietrza i wody, w tym detektory gazów, analizatory zanieczyszczeń oraz sprzęt do analizy wody.

Reklama

Realizacja przedmiotu zamówienia ma nastąpić do końca marca 2024 roku.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości