Reklama

MPWiK zamknie przyłącze kanalizacyjne? Wirus może przetrwać w ściekach do kilku dni

17/03/2020 13:48

MPWiK nie wyraża zgody na wprowadzenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej ścieków z łomżyńskiego szpitala, bez uprzedniego poddania ścieków dezynfekcji - poinformował Mariusz Konopka, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. - Komunikaty branżowe o wirusie COVID-19 wskazują jednoznacznie, że przy braku wymaganej dezynfekcji, wirus COVID-19 może przetrwać w ściekach od kilku godzin do kilku dni.

- W związku z powzięciem za pośrednictwem mediów informacji o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny w celu zwalczania wirusa COVID-19, zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łomży niniejszym zwraca uwagę, że dotychczasowy oddział zakaźny szpitala, ani szpital jako całość, nie posiadają systemu dezynfekcji ścieków odprowadzanych do miejskiej kanalizacji sanitarnej, co w konsekwencji uniemożliwia odprowadzanie ścieków skażonych wirusem COVID-19 przez jednoimienny szpital zakaźny (...) do miejskiej kanalizacji sanitarnej, a tym samym odbiór przez MPWiK w Łomży tych ścieków - przekazał podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Łomży Mariusz Konopka, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży.

Konopka przytoczył, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków, zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków zawierających chorobotwórcze drobnoustroje pochodzące z obiektów, w których są leczeni chorzy na choroby zakaźne. Szpital Wojewódzki w Łomży nie posiadał dotąd systemu dezynfekcji ścieków odprowadzanych do miejskiej kanalizacji sanitarnej.

Reklama

- Pomimo licznych, wieloletnich monitów ze strony MPWIK w Łomży i licznych pisemnych deklaracji ze strony dyrekcji szpitala, do dnia dzisiejszego nie wykonano takiej instalacji z uwagi na jej koszt, szacowany w grudniu 2018 roku na około 2,5 mln zł - podaje Konopka, dodając, że wykonano jedynie projekt techniczny stacji dezynfekcji ścieków.

Na prośbę szpitala spółka MPWiK wyraziła zgodę na przedłużenie terminu uruchomienia takiej stacji z oddziałów w których leczeni są chorzy na choroby zakaźne do 31 grudnia 2019 roku.

Reklama

-Ostateczny termin wykonania instalacji do dezynfekcji nie został dotrzymany. Komunikaty branżowe o wirusie COVID-19 wskazują jednoznacznie, że przy braku wymaganej dezynfekcji, wirus COVID-19 może przetrwać w ściekach od kilku godzin do kilku dni. Stwarza to bardzo poważne zagrożenie sanitarne i stwarza zagrożenie powstania niekontrolowanego źródła zakażenia wirusem COVID-19 ludności aglomeracji miejskiej, korzystającej z miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Zdaniem prezesa zagrożone są m.in. ekipy usuwające awarie i wycieki, a w razie awarii kanalizacji - wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu oraz kolejne osoby mające z nimi bliższy kontakt.

Reklama

Konopka podkreślił, że zarząd MPWiK nie wyraża zgody na wprowadzenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej ścieków z jednoimiennego szpitala zakaźnego w Łomży, bez uprzedniego poddania ścieków dezynfekcji usuwającej zagrożenie epidemiologiczne.  Przedsiębiorstwo wzywa do natychmiastowego i bezwzględnego uruchomienia instalacji do dezynfekcji ścieków.

Wobec braku takiej instalacji MPWiK w Łomży zmuszone będzie do zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego i nieodbierania skażonych wirusem COVID-19 ścieków z jednoimiennego szpitala zakaźnego w Łomży.

Reklama

Prezes zaznaczył, że prawo pozwala na wypowiedzenie szpitalowi w takiej sytuacji umowy. Trwa to jednak 20 dni z uwagi na procedury. Pismo zostało skierowane do wojewody, szpitala i sanepidu w trybie pilnym.

 

Trwa XXII nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Łomży:

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości