Reklama

Nadleśnictwo Łomża walczy z ubytkami w lasach

07/05/2026 09:19

Nadleśnictwo Łomża walczy z ubytkami w miejscowych lasach. Trwają prace związane z wysiewem nasion. Każdego roku leśnicy wysiewają około 150 tysięcy nasion, z których powstaną tysiące młodych sadzonek.

Leśnicy przyznają wprost, że zmieniający się klimat i długotrwałe susze utrudniają naturalne odnawianie lasu. Naturze trzeba więc pomóc. Ostatnie dni pokazały, jak dużym zagrożeniem dla lasów może być pożar. W Puszczy Solskiej spłonęło kilkaset hektarów lasu.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, susza, niska wilgotność ściółki oraz silny wiatr sprawiły, że sytuacja pożarowa w lasach stała się krytyczna. Na dużym obszarze kraju obowiązują najwyższe stopnie zagrożenia, co wymaga szczególnej odpowiedzialności. W wielu regionach wilgotność ściółki spadła poniżej 10 proc, co oznacza, że lasy są podatne na najmniejszą iskrę.

Reklama

W lasach oraz w odległości 100 metrów od nich obowiązuje całkowity zakaz używania otwartego ognia. Jeśli zauważysz dym lub ogień – niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 998. Twoja szybka reakcja ma kluczowe znaczenie.

Prognozy pogody dla Polski zapowiadają opady deszczu w najbliższych dniach, ale to może okazać się za mało i w najbliższych dniach sytuacja nie ulegnie zapewne znaczącej poprawie.

Źródło: Nadleśnictwo Łomża / Ministerstwo Klimatu i Środowiska Aktualizacja: 12/05/2026 10:03
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości