Zaledwie 20 minut trwała wczorajsza nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Łomży, którą przewodnicząca zwołała na wniosek grupy radnych PiS i radnego Dariusza Domasiewicza. Jedynym merytorycznym punktem miała być informacja prezydenta na temat planowanych wniosków o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Nie doszło jednak do zaplanowanej dyskusji.
Już na wstępie przewodnicząca Alicja Konopka poprosiła o wyjaśnienie przez wnioskodawców, co się stało, że musiała zostać zorganizowana nadzwyczajna sesja. Podjęła się tego radna Marianna Jóskowiak, która poinformowała, że radni wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnej sesji dlatego, że do wczoraj nie mieli informacji na temat planowanych inwestycji, a czas złożenia wniosku mija 30 lipca. Informacja taka wpłynęła rano, w dniu sesji.
- My, jako wnioskodawcy mamy propozycję inwestycji do zrealizowania w naszym mieście, ale to po przedstawieniu informacji przez pana prezydenta – zakończyła radna Jóskowiak.
Reklama
- Nie wiem czemu państwo nie poszli do pana prezydenta, zapytali wprost, co będzie robione, co będzie składane, bo drzwi do pana prezydenta chyba nie są zamknięte – skomentował radny Artur Nadolny. (…) Państwo mieli prawo do złożenia wniosku o sesję nadzwyczajną, ta sesja jest nadzwyczajna, tylko też nie widzę, żeby coś nadzwyczajnego się wydarzyło, żebyśmy musieli się tutaj dzisiaj spotykać.
Wyjaśnienia nadzwyczajnej sytuacji podjął się następnie radny Dariusz Domasiewicz, jeden z wnioskodawców.
- Nadzwyczajna sytuacja jest dlatego, że do końca lipca Miasto Łomża, tak jak wiele innych miast i gmin, mogą złożyć wnioski o dofinansowanie.
- To jest utrudnianie życia innym radnym – skomentowała przewodnicząca Alicja Konopka. – Można było to wyjaśnić z prezydentem i nie trzeba było ruszać wszystkich z urlopów, z chorób, bo wiele radnych jest chorych.
Do wypowiedzi radnej Jóskowiak odniosła się też radna Hanka Gałązka, która podkreśliła, że o inwestycjach planowanych przez miasto było wiadomo już wcześniej.
Jakich informacji udzielili włodarze?
Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślił, że nabór trwa od 2 do 30 lipca i już wcześniej odbyła się sesja, podczas której można było ten temat poruszyć.
- My już wówczas też wiedzieliśmy jakie mamy pomysły, co chcemy zrealizować, bo program został ogłoszony 2 lipca, ale tak naprawdę o tym programie my samorządowcy wiedzieliśmy już dużo wcześniej.
Włodarz kontynuował mówiąc, że temat ten był poruszany na spotkaniach samorządowców, na spotkaniach Związku Samorządów Polskich, gdzie byli przedstawiciele ministerstwa, którzy mówili wprost – „miejcie projekty, będą środki, będziecie mogli wykorzystywać te środki do realizacji zadań”.
- Rolą samorządowców, rolą prezydenta jest to, żeby mieć przygotowane projekty. (…) Nie może być to taki koncert życzeń, tym bardziej, że w ciągu sześciu miesięcy musimy ogłosić przetarg. Tego się nie da zrobić tak, że państwo mielibyście jakiś pomysł zupełnie nowy, który wcześniej nie był dyskutowany na sesji, na komisji, tego się nie da fizycznie przeprocedować. Musimy bazować na tych projektach, które mamy – mówił.
Wśród złożonych do Polskiego Ładu wniosków znajdzie się zadane dotyczące budowy bulwarów, na co miasto otrzymało część środków z Funduszy Norweskich. Pierwotnie 15 zwycięskich samorządów miało otrzymać 100 proc. dofinansowania, ale zmieniono kryteria tak, że nasze miasto zdobyło tylko część. Przewidywana wartość tej inwestycji to aż 40 milionów złotych.
- Nagle, w ostatniej chwili, na finalnym ogłoszeniu wyników, ktoś zmienia zasady (…), zmienia kwoty dofinansowań. Miasto Łomża bardzo wysoko zostało ocenione, na drugim miejscu w kraju, więc sięgnęlibyśmy po całą pulę. Jak można zmieniać te zasady na sam koniec? Przecież Miasto nie może teraz podzielić tego zadania na trzy, albo w jednej trzeciej zrealizować tego zadania. Jak te bulwary mogą być wykonane w 1/3? – tłumaczył wiceprezydent Andrzej Garlicki. – Mamy kłopot jak to zrealizować, bo w budżecie na to pieniędzy nie ma. Stąd pan prezydent, po otrzymaniu tego czeku od pana ministra, podczas briefingu już zapowiedział, że będziemy szukać środków, które pozwolą nam na zrealizowanie do końca tej inwestycji.
Drugim zadaniem jest rozbudowa sieci przedszkoli. Władze szukały dotychczas środków, by pomóc Przedszkolu nr 5 i szansą jest właśnie program Polski Ład. Plan jest taki, by wybudować nowy budynek, a przewidywana wartość tej inwestycji to 13 milionów złotych. Trzecim zadaniem jest termomodernizacja hali sportowej przy SP9, która od lat nie może doczekać się dofinansowania. W tym przypadku inwestycja ma kosztować 5,5 mln zł.
- To są nasze propozycje, które zostały przesłane, o które też państwo radni wcześniej pytaliście. Państwo radni, którzy próbują innej informacji od nas uzyskać, tą informację państwu i na piśmie przekazaliśmy, i przed chwilą przekazałem – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.
- Mocno nas zdeterminowała w tym Polskim Ładzie, w tych wnioskach które składamy, sytuacja z Funduszem Norweskim – dodał zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. - Gdyby te Fundusze Norweskie normalnie były, według tych zasad wcześniejszych rozstrzygnięte, to pierwszym wnioskiem na pewno byłby inny wniosek. W tej sytuacji, abyśmy mogli skończyć i wykonać przede wszystkim w pełni bulwary łomżyńskie, no to musimy sięgnąć po pieniądze w ramach Polskiego Ładu.
Reklama
Dyskusji na powyższe tematy nie było. Wiceprzewodniczący Andrzej Grzymała złożył wniosek o zakończenie sesji, a „za” zagłosowało 12 z 18 obecnych radnych.
Zakończenie obrad nie spodobało się wnioskodawcom z Prawa i Sprawiedliwości. Jak przekazał podczas dzisiejszej konferencji Piotr Modzelewski, pełnomocnik PiS w mieście Łomża, przebieg sesji ma być weryfikowany pod kątem formalno-prawnym. O sprawie ma zostać nawet poinformowany wojewoda podlaski.
Poniżej oświadczenie:
Wobec faktu uniemożliwienia dyskusji radnym na sesji nadzwyczajnej w dniu 21.07.2021 w sprawie informacji Prezydenta Miasta Łomży o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład chcielibyśmy stanowczo zaprotestować przeciwko praktykom ograniczenia dyskusji większości radnych koalicji wspierających Prezydenta Miasta Łomży. Stwierdzamy, że poddanie pod głosowanie przez Przewodniczącą Rady, wniosku formalnego o zamknięcie dyskusji i sesji, mimo wcześniejszego przyjęcia porządku obrad, w którym była przewidziana dyskusja i wnioski nad informacją przedstawioną przez Prezydenta Łomży jest niezgodna z obowiązującym prawem i karygodnym naruszeniem kultury debatowania w sprawach publicznym.
Grupa radnych wnioskowała o zwołanie sesji nadzwyczajnej, ponieważ nie mieliśmy do dnia Sesji nadzwyczajnej (tj. 21.07.2021) informacji na temat planowanych do złożenia wniosków na dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych z terminem złożenia wniosków do 30.07.2021. Stąd wynikała konieczność zwołania Sesji w trybie nadzwyczajnym w celu omówienia wniosków i wybrania dla miasta kluczowych inwestycji strategicznych służących mieszkańcom naszego miasta, które mogłyby stać się „głównym motorem napędowym na przyszłość” – jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki i Rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Naszym zdaniem przedstawione wnioski Prezydenta Łomży nie wykorzystują w pełni możliwości, które oferuje Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.
Chcieliśmy przedyskutować na forum Rady Miasta i wobec możliwości poinformowania mieszkańców Łomży nasze propozycje strategicznych, prorozwojowych inwestycji z korzyścią dla mieszkańców Łomży.
Kluczowym problemem mieszkańców Łomży są ceny wywozu odpadów komunalnych. Budowa spalarni śmieci, spowodowałaby niezwiększenie a nawet zmniejszanie opłat wywozu śmieci. Dofinansowanie budowy spalarni śmieci z tzw. „Polskiego Ładu” wyniosłoby 95%. Szacunkowy koszt budowy spalarni śmieci wynosi około 300 mln zł.
Kolejnym problemem wielu mieszkańców Łomży jest brak dostępności w jednym miejscu instytucji obsługujących pomoc społeczną (MOPS, OIK, PEFRON, Wydział Spraw Społecznych itp.) Stworzenie Centrum Usług Społecznych w jednym miejscu przyczyniłoby się do ułatwienia dostępności i skutecznej koordynacji usług społecznych. Załatwianie spraw przez mieszkańców, a szczególnie przez osoby z niepełnosprawnością stałoby się szybsze i skuteczne. Przewidywana wartość tego projektu to około 5 mln z dofinansowaniem 85%.
Kolejną inwestycją strategiczną jest inwestycja drogowo-mostowa, to znaczy modernizacja Alei Legionów i tzw. „Starego mostu” w ciągu ulicy Zjazd. Tego typu inwestycja przyczyni się do większego bezpieczeństwa mieszkańców Łomży. Jest to kosztowane inwestycja, której wykonanie jest możliwe przy wsparciu finansowym „Polskiego Ładu” w wysokości 90%. Szacunkowy koszt tej inwestycji wynosi około 30 mln zł.
Wobec powyższego prosimy media lokalne o przedstawienie naszego stanowiska mieszkańcom Łomży abyśmy mogli wypełniać mandat radnego.
Wnioskodawcy zwołania Sesji Nadzwyczajnej w dniu 21.07.21