Reklama

Nagrobek mjr Bursy został odbudowany. Uroczystość na cmentarzu przy. ul. Kopernika [FOTO]

14/08/2022 14:40

W niedzielę (14.08), w ramach obchodów święta Wojska Polskiego, na cmentarzu przy ul. Kopernika poświęcony i odsłonięty został odbudowany nagrobek weterana walk o wolność i niepodległość Polski, majora piechoty Gwidona Mieczysława Bursy - byłego dowódcy 3. batalionu 33. Pułku Piechoty, który za swoje czyny w wojnie polsko-bolszewickiej otrzymał order Virtuti Militari.

- Na przełomie lipca i sierpnia 1920 r. doszło do obrony Łomży, 5-dniowego boju, który chociaż na chwilę wstrzymał pochód armii czerwonej na Warszawę. Gwidon brał w tym udział. Był żołnierzem tak, jak wielu, jak każdy wyjątkowym w tej wojnie. Po zakończeniu działań zbrojnych został oddelegowany do Korpusu Ochrony Pogranicza Powiśle. O konieczności obrony granic byli przeświadczeni ówcześni ludzie, szczególnie graniczący od wschodu z państwem Lenina, później Stalina. O konieczności ochrony granic nie musimy też przekonywać obecnie. I właśnie dlatego takich ludzi Instytut Pamięci Narodowej,  z udziałem wszystkich swoich oddziałów, a w przypadku Łomży z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, upamiętnia, odnawia ich groby i odznacza groby weteranów. Ponieważ im się to należy, musimy o tym pamiętać - mówił w czasie uroczystości Jacek Hryniewicki z Biura Poszukiwań i Identyfikacji białostockiego oddziału IPN.

Kwiaty i znicze zostały złożone również na grobie m.in. gen. Mariana Raganowicza czy płk Jerzego Sawy Sawickiego.

Reklama

- Jesteśmy spadkobiercami 33. Pułku Piechoty i naszym obowiązkiem jest pamiętać i czcić pamięć żołnierzy, bo to oni w roku 1920 i 1939 bronili niepodległej naszej ojczyzny. Przybywamy tu ze sztandarem pułkowym, kompanią i asystą honorową na groby bohaterów, by pochylić głowę, oddać cześć i honor przed tymi, którzy walcząc o wolność i niepodległość ojczyzny, oddali za nią życie. Historia naszego narodu i ojczyzny pokazuje nam, że bohaterowie są niezbędni w każdym czasie naszego istnienia, zarówno podczas walk o niepodległość, jak i podczas pokoju. Wolność nie jest dana nam na zawsze. Musimy o nią dbać i pamiętać o naszych przodkach, którzy nie szczędzili swojego potu i krwi, aby nam ją ofiarować. Uczmy się od naszych bohaterów i dbajmy o naszą wolność - podkreślił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. 

Nie zabrakło również apelu pamięci i salwy honorowej w wykonaniu kompanii honorowej 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Natomiast w niedzielny wieczór, o godz. 18:00, w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej w Łomży, odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Edyty Krzemień i Damiana Aleksandra.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości