Reklama

Nielegalne podpięcie przyczyną zanieczyszczenia wody bakterią E. coli

21/03/2025 14:30

Od czasu wykrycia bakterii E. coli w wodzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prowadzi kontrole wśród mieszkańców. W tym czasie wykryto kilka nielegalnych podpięć, z których jedno zanieczyściło wodę.

Tydzień temu w Szkole Podstawowej nr 5 wykryto bakterie E. coli w wodzie. Od tamtej pory trwają badania prowadzone przez Sanepid, a także równolegle swoje kontrole prowadzi MPWiK.

W ich trakcie wykryto kilka nielegalnych przyłączeń, z których jedno było przyczyną zanieczyszczenia.

- Na terenie Łomżycy jest kilkadziesiąt gospodarstw, które prowadza działalność rolniczą. My od domu do domu je sprawdzamy i już w kilku miejscach znaleźliśmy nielegalne podłączenia. To jest przyczyną, natomiast nie wiemy kto konkretnie skaził- powiedział Maciej Borysewicz prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Reklama

MPWiK rozpoczął również akcję rozsyłania pism informujących mieszkańców, że nielegalne podłączenie i wprowadzanie zanieczyszczeń do sieci jest przestępstwem.

- Jeżeli to wykrywamy, karzemy samodzielnie usunąć podłączenie albo za zgodą właściciela my to korkujemy. Jeżeli ktoś nie zastosuje się, bo są takie osoby, które nie chcą nas wpuścić na posesję, to takim osobom będziemy wypowiadać umowę. Jeżeli nadal będzie problem, to jest od tego policja i prokuratura- zapowiada Maciej Borysewicz.

Ostatnie wyniki Sanepidu wskazywały, że woda jest zdatna do picia po uprzednim przegotowaniu. Kolejne wyniki powinniśmy poznać jutro 22 marca.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/03/2025 09:38
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości